Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sebevražda Lenorem a agresivní túje. Bizarní případy, které musí řešit policie

Sebevražda Lenorem a agresivní túje. Bizarní případy, které musí řešit policie

Policie musí kromě běžných přestupků a trestných činů řešit i situace, které by většinu z nás nenapadly ani ve snu. Například minulý týden podle serveru Krimi-Plzeň musela policie zasahovat na vlakovém nádraží, kde cizinec hrozil skokem pod vlak. Tento případ měl ale mnohem bizarnější vyústění, než by se na první dojem mohlo zdát. 

Německy hovořící muž vyhrožoval tím, že pokud nebude okamžitě zatčen, skočí pod vlak. Podle Krimi-Plzeň se nakonec jeden ze strážných raději rozhodl, že zavolá policii. Na místo nakonec dorazila i záchranka. Muže nakonec uspokojilo až to, když ho policie spoutala.

V tu chvíli přišel s přiznáním, že je masochista. Svěřil se, že ho vzrušuje, když má ruce v kovových poutech a tím víc, pokud s ním takto zacházejí muži v uniformách. Pak se ale podle serveru všem zúčastněným omluvil s tím, že všechny výlohy spojené s výjezdem uhradí.

Další bizarní případ, který musela plzeňská policie řešit, se stal jen o několik hodin později. Policie reagovala na telefonát, ve kterém se muž svěřil, že chce spáchat sebevraždu. Jednatřicetiletý muž  si nejprve v Plzni před Plazou injekčně aplikoval aviváž na praní a zbytek lahvičky ještě pro jistotu vypil,“ uvedla pro Krimi-Plzeň mluvčí.

Muž během zásahu zvracel, svědci z místa dokonce potvrdili, že přitom dokonce voněl. Kromě toho se ale začal sebepoškozovat a tak ho policie spolu se záchranáři odvezli do nemocnice.

Server Krimi-Plzeň před časem přinesl i příběh o muži, který zavolal policii s tím, že ženu v centru napadly agresivní túje a svými kořeny se ji snaží udusit. Přivolaná hlídka ale žádné túje ani ženu nenašla. Za to oznamovateli naměřila přes promile alkoholu. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1