Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

"Selfíčka z koncentráku" viděly miliony lidí. Autor se projekt rozhodl ukončit

"Selfíčka z koncentráku" viděly miliony lidí. Autor se projekt rozhodl ukončit

Izraelský spisovatel a satirik Shakak Shapiro chtěl pomocí projektu Yolocaust poukázat na nevhodné chování některých návštěvníků známého památníku holocaustu v Berlíně. Po sociálních sítích posbíral několik fotek a zakomponoval je do dobových fotografií z koncentračních táborů. Projekt se stal okamžitě virálním, po týdnu ho jeho autor ale ukončil.

Stránku projektu navštívilo dle Shapira od jeho spuštění více než dva a půl milionu lidí, včetně dvanácti návštěvníků berlínského památníku holocaustu, kteří nebrali v potaz, že se nacházejí na pietním místě a neváhali si pořídit selfie v pózách, které umělec označil za bláznivé a lascivní.

Podle Shapira skoro všichni nedobrovolní aktéři jeho projektu pochopili, co jim tím chtěl umělec říct, omluvili se a rozhodli se odstranit fotografie ze svých účtů na sociálních sítích. Za nejzajímavější považuje Shapiro reakci od mladého muže, který skákal po betonových kvádrech, které tvoří památník. Mladík svého činu neskonale lituje a ujišťuje, že nechtěl nikoho urazit, neuvědomil si zkrátka, co dělá.

Projekt YOLOcaust chce drsnou formou naučit lidi na sociálních sítích přistupovat k Památníku Holocaustu s úctouProjekt YOLOcaust chce drsnou formou naučit lidi na sociálních sítích přistupovat k Památníku Holocaustu s úctouautor: Shahak Shapira

„Tu fotku jsem pořizoval jako vtip pro své kamarády. Znají mě jako někoho, kdo umí spoustu vtipů – stupidní vtipy, sarkastické vtipy… Oni pochopili, jak jsem to myslel. Kdybyste mě znal, také byste to pochopil. Ale když ta fotka začala kolovat a dostala se k cizím lidem, kteří nemají tušení, kdo jsem, tak viděli jen někoho, kdo nemá žádnou úctu k něčemu, co je pro ně nebo někoho jiného důležité. Tohle nebylo mým záměrem. Omlouvám se, opravdu,“ zpytoval své svědomí mladík. Protože nebyl sám, Shapiro se rozhodl, že projekt splnil svůj účel a ukončil ho.

Vedle kajícných reakcí dostal umělec kupu pozitivních zpětných vazeb od přeživších holokaustu, badatelů či Berlíňanů, kteří se památníku kvůli nemravnému chování některých jeho návštěvníků raději vyhýbají. Někteří učitelé se dokonce rozhodli jeho projekt používat jako výukový materiál pro své žáky. Našli se však i tací, kteří na umělcovu adresu nešetřili expresivními výrazy a vyjadřovali lítost nad tím, že nezemřel ve vražedném řádění nacistů proti židům.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1