Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Selfie několik okamžiků před smrtí. Turistka se vyfotila s policistou, kterého ubodal terorista

Selfie několik okamžiků před smrtí. Turistka se vyfotila s policistou, kterého ubodal terorista

Když přišla za policistou stojícím před Westminsterským palácem s žádostí o společnou fotografii, netušila, že její selfie bude zřejmě posledním snímkem, na kterém je strážník Keith Palmer naživu. O necelou hodinu později ho během londýnského útoku zabil atentátník Chalíd Masúd. Americká turistka Staci Martinová teď chce fotku předat rodině zemřelého.

Martinová byla v Londýně vůbec poprvé. Když strážníka uviděla, zalíbila se jí jeho přilba. Napadlo jí, že si s policistou pořídí selfie.

„Přišla jsem za ním a zeptala se, jestli by mu nevadilo, kdybych si s ním udělala fotku. Řekl, že to není problém. Byl opravdu milý,“ citovala Martinovou BBC.

Za necelou hodinu, když seděla v taxi, viděla, jak kolem ní jedou vozidla záchranky a nad hlavou jí letí vrtulník. Doslechla se, co se stalo na místě, kde ještě před několika minutami byla. Podle zveřejněných snímků následně poznala Palmera. Nyní cítí povinnost svoji fotku předat strážníkově rodině.

Na její podporu už na charitativním serveru JustGiving.com vznikla sbírka. Přispělo do ní kolem 25 tisíc lidí, kteří vybrali v přepočtu zhruba 16 milionů korun. Částka navíc stále roste.

S poctami přišla i londýnská policie. Ta na strážníkovu počest vyřadila jeho číslo 4157U. To tak nebude moci nosit už žádný jiný policista. Palmerův oblíbený fotbalový tým Charlton Athletic vzdal hold symbolicky tím, že sedadlo, na nějž měl zakoupenou permanentku, zakryl klubovou šálou.