Šest a půl minuty hrůzy: Sondu, která má zkoumat Mars, čeká klíčová etapa cesty. NASA tají dech | info.cz

Články odjinud

Šest a půl minuty hrůzy: Sondu, která má zkoumat Mars, čeká klíčová etapa cesty. NASA tají dech

Americkou sondu InSight, která je vůbec prvním aparátem určeným k seizmickému průzkumu Marsu, dnes po více než půlroční cestě čeká přistání na rudé planetě. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) nezastírá, že přistání patří k nejnáročnějším manévrům mise, pracovníci vesmírné agentury v této souvislosti dokonce používají termín šest a půl minuty hrůzy.

Dosednutí InSightu je naplánováno na severní polokouli na planině Elysium Planitia v blízkosti rovníku krátce před 21:00 SEČ. Sonda vstoupí do atmosféry s rychlostí 19.800 kilometrů v hodině a během nadcházejících šesti a půl minuty musí s pomocí tepelného štítu a padáku zpomalit na osm kilometrů v hodině.

Zda InSight na povrchu přistál hladce a neroztříštil se, bude NASA vědět již po několika minutách, přes pět hodin ale bude čekat na potvrzení, zda se solární panely správně rozvinuly. Pokud tato operace selže, nebude mít InSight energii ke své práci.

Sonda InSight: Co bude dělat na Marsu?Sonda InSight: Co bude dělat na Marsu?autor: NASA/JPL-CALTECH

Úkolem sondy je měřit tepelný tok v planetární kůře či zaznamenávat marsotřesení, pokud existuje. Na palubě je také radiolokátor pro měření odchylek v rotaci Marsu, což vědcům pomůže zjistit podrobnosti o planetárním jádře. Pátrat po stopách dávného či současného života ale InSight nebude.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud