Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Severokorejci jsou „národ krtků“. Američané se připravují na drsnou válku v tunelech

Severokorejci jsou „národ krtků“. Američané se připravují na drsnou válku v tunelech

Američané v poslední době intenzivně připravují více svých vojáků na možný vojenský konflikt, který by se odehrával v pozemí. I to je totiž varianta ozbrojené konfrontace se Severní Koreou, která je doslova protkána tisíci tunely. Ty jsou podle všeho napěchované jak konvenčními zbraněmi a artileriemi, tak i zbraněmi chemickými, biologickými a jadernými. 

Severokorejci jsou „národ krků“. Pod svou zemí vybudovali ve značných hloubkách tisíce tunelů, do kterých ukryli jak konvenční, tak i jaderné a chemické zbraně. Američané se proto rozhodli zintenzivnit přípravu svých vojáků pro boj ve stísněných podzemních podmínkách a Pentagon nakupuje speciální vybavení vhodné pro boj v tunelech, informuje americké National Public Radio.

Tunely vedou nejenom skrz naskrz Severní Koreu, ale některé zabíhají i za demilitarizované pásmo do Jižní Koreje. Tyto tunely jsou budované tak, že mají údajně kapacitu průchodu až 30 tisíc severokorejských vojáků za hodinu

„Myslím, že proto je trénink pro boj v tunelech nezbytný – nejen pro americké vojenské jednotky, ale i pro ty jihokorejské,“ uvedl Dave Maxwell z think-tanku Institut pro Korejsko-americká studia. „Je tam totiž asi pět tisíc tunelů, Severokorejci jsou jako krtci,“ dodal Maxwell.

Zpráva o speciálním výcviku amerických vojáků přichází v době zvýšených politických, vojenských a ekonomických tenzí mezi KLDR a USA, které byly patrné takřka celý loňský rok. Zatímco severokorejský vůdce Kim Čong-un se vzpíral rezolucím a testoval a rozvíjel balistický a jaderný potenciál své země, Donald Trump vůči KLDR výrazně zostřil svou rétoriku. A přestože v posledních týdnech přišlo do jisté míry uklidnění situace, nelze spoléhat na to, že bude trvalé. 

Severní Korea je budováním tunelů proslulá, jak kdysi uvedl i bývalý ministr obrany USA Donald Rumsfeld. „Severokorejci se dostali pod zem takovým způsobem, jako se to povedlo jen málo státům. Poté tam ukryli tam enormní množství zbraní,“ řekl Rumsfeld před téměř 20 lety.

Amerického výcviku pro boj v tunelech se dle informací NPR účastní 101. výsadková divize a 82. výsadková divize. Standardně přitom armády pro výcvik tohoto typu boje cvičí jen jednu až dvě brigády. 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744