Severokorejci jsou „národ krtků“. Američané se připravují na drsnou válku v tunelech | info.cz

Články odjinud

Severokorejci jsou „národ krtků“. Američané se připravují na drsnou válku v tunelech

Američané v poslední době intenzivně připravují více svých vojáků na možný vojenský konflikt, který by se odehrával v pozemí. I to je totiž varianta ozbrojené konfrontace se Severní Koreou, která je doslova protkána tisíci tunely. Ty jsou podle všeho napěchované jak konvenčními zbraněmi a artileriemi, tak i zbraněmi chemickými, biologickými a jadernými. 

Severokorejci jsou „národ krků“. Pod svou zemí vybudovali ve značných hloubkách tisíce tunelů, do kterých ukryli jak konvenční, tak i jaderné a chemické zbraně. Američané se proto rozhodli zintenzivnit přípravu svých vojáků pro boj ve stísněných podzemních podmínkách a Pentagon nakupuje speciální vybavení vhodné pro boj v tunelech, informuje americké National Public Radio.

Tunely vedou nejenom skrz naskrz Severní Koreu, ale některé zabíhají i za demilitarizované pásmo do Jižní Koreje. Tyto tunely jsou budované tak, že mají údajně kapacitu průchodu až 30 tisíc severokorejských vojáků za hodinu

„Myslím, že proto je trénink pro boj v tunelech nezbytný – nejen pro americké vojenské jednotky, ale i pro ty jihokorejské,“ uvedl Dave Maxwell z think-tanku Institut pro Korejsko-americká studia. „Je tam totiž asi pět tisíc tunelů, Severokorejci jsou jako krtci,“ dodal Maxwell.

Zpráva o speciálním výcviku amerických vojáků přichází v době zvýšených politických, vojenských a ekonomických tenzí mezi KLDR a USA, které byly patrné takřka celý loňský rok. Zatímco severokorejský vůdce Kim Čong-un se vzpíral rezolucím a testoval a rozvíjel balistický a jaderný potenciál své země, Donald Trump vůči KLDR výrazně zostřil svou rétoriku. A přestože v posledních týdnech přišlo do jisté míry uklidnění situace, nelze spoléhat na to, že bude trvalé. 

Severní Korea je budováním tunelů proslulá, jak kdysi uvedl i bývalý ministr obrany USA Donald Rumsfeld. „Severokorejci se dostali pod zem takovým způsobem, jako se to povedlo jen málo státům. Poté tam ukryli tam enormní množství zbraní,“ řekl Rumsfeld před téměř 20 lety.

Amerického výcviku pro boj v tunelech se dle informací NPR účastní 101. výsadková divize a 82. výsadková divize. Standardně přitom armády pro výcvik tohoto typu boje cvičí jen jednu až dvě brigády. 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud