Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Severokorejci představili vlastní smartphone. Nápadně se podobá iPhonu

Severokorejci představili vlastní smartphone. Nápadně se podobá iPhonu

Oficiální severokorejská agentura se v uplynulých dnech pochlubila dílem tamních inženýrů. V laboratořích jedné z nejuzavřenějších zemí světa vznikl smartphone s názvem Jindallae 3. Parametry nové technologické chlouby totalitního režimu nejsou známy, na veřejnost se dostala jen informace, že telefon je „univerzální a multifunkční“. O to podezřelejší je design novinky.

Smartphone, jenž je pojmenován po korejském rododendronu, totiž nezapře svou inspiraci ve výrobcích kapitalistického světa. Zvláště tvar a provedení se velmi podobá iPhonu. Vrchní a spodní část naopak připomíná starší modely Samsungu. A pozadu nezůstává ani prezentace na poutavých promo snímcích.

Operační systém je podle státní technologické agentury DPRK vlastní a to včetně aplikací. Není ale vyloučeno, že ve skutečnosti se jedná o výrazněji změněnou verzi Androidu. Podle obrázků je také zřejmé, že prominentní Severokorejci, kteří budou mít možnost si telefon pořídit, dostanou na výběr ze dvou barev – černé a bílé.

Nejedná se o první pokus o smartphone severokorejské výroby. Už v roce 2013 totiž režim přišel s modelem Arirang. V jeho případě však odborníci spekulovali, že se ve skutečnosti jedná o čínský telefon, který byl v Severní Korei jen zabalen.

Chytrý telefon ovšem není jediným kouskem sofistikované elektroniky, kterou soudruzi na severu Korejského poloostrova vyvíjejí. Nedávno byly oznámeny také práce na tabletu s názvem IPad. Vedle toho produkuje režim Kim Čong-una také stolní počítače velmi podobné jablečné řadě iMac. Téměř totožně vypadá i operační systém, který v KLDR dostal jméno Red Star 3.0.

Netřeba asi dodávat, že s ikonickými výrobky, které posloužily jako inspirace, se severokorejské pokusy nemůžou rovnat.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1