Články odjinud

Sibiřská vesnice se chce přejmenovat na Sýrii. Věří, že tak konečně dostane peníze z Moskvy

Sibiřská vesnice se chce přejmenovat na Sýrii. Věří, že tak konečně dostane peníze z Moskvy

Neupravené silnice, přerušována dodávka elektřiny i vody, zchátralé domy a neexistující zdravotní péče. Přesně tak vypadá život ve vesničce nedaleko sibiřského města Novokuzněck. Tamní lidé se rozhodli na své existenční problémy upozornit opravdu nevšedním způsobem. Chtějí, aby se jejich vesnice Bunguru přejmenovala na Sýrii.

Od tohoto kroku si slibují hlavně pozornost. Tvrdí, že pokud má Moskva několik milionů dolarů na investice do země na Blízkém východě, může něco málo z nich zainvestovat i do Sýrie, která je Moskvě mnohem blíž.

„Nic od toho nečekáme,“ říká podle Radio Liberty Sergej Zhavronkov. „Chceme, aby se vesnička Bunguru přejmenovala na Sýrii. Pak požádáme o humanitární pomoc.“ „Doufáme, že místo Bunguru bude Syrská arabská republika. Vláda pomáhá Sýrii, u nás je ale situace stejná a nikdo nám pozornost nevěnuje,“ pokračuje Zhavronkov.

Sergej prý o této myšlence diskutuje i s ostatními. Podle něj s ním všichni souhlasí. „Není to legrace. Myslíme to naprosto vážně.“ Vesnice se snaží upoutat pozornost úředníků a politiků už desítky let, ale bez úspěchu.

„Ještě za Sovětského svazu jsem pracoval v kolektivním družstvu,“ říká Aleksandr Volkov. „Viděli jsme tajemníka regionální komise a jemu podobné i třikrát ročně. Přišli, když se sázelo, pak na senoseč a sklizeň. Mohli jsme se zeptat na všechno. Dnes ale do vesnice nikdo nepřijede.“

Bungur nemá školu ani školku. Osmnáct dětí vozí autobus do nedalekého Zagorsku, dalších třicet pak do Rassveta. Kvůli otřesnému stavu jediné silnice, která vesnici spojuje s okolním světem, se ale obyvatelé bojí, že autobusy přestanou jezdit nadobro.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud