Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šikanovaný školák se svěřil na emotivním videu. Dočkal se vlny solidarity i pozornosti celebrit

Šikanovaný školák se svěřil na emotivním videu. Dočkal se vlny solidarity i pozornosti celebrit

Video Keatona Jonese, ve kterém se své matce svěřuje s tím, co všechno musí zažívat ve škole, se doslova přes noc stalo hitem internetu. Netrvalo dlouho a emotivní zpovědi šikanovaného školáka si všimlo i několik celebrit, které se ho snaží podpořit nejen skrze sociální sítě. 

Keaton Jones z města Knoxville v Tennessee požádal svojí matku, aby ho natáčela a zeptala se ho na šikanu ze strany spolužáků. Ve videu, které během několika málo dní nasbíralo na 16 milionů přehrání, pak vysvětluje, že se mu vysmívají kvůli jeho nosu a říkají mu, že je ošklivý. Jindy se mu zase vysmívají, že nemá žádné kamarády, polévají ho mlékem a házejí po něm chléb.

360p
Keaton Jones

„Mrzí mě, že to dělají mě, ale také mě mrzí, že to dělají ostatním dětem, protože to není v pořádku,“ řekl Kaeton své matce. „Lidé, kteří jsou jiní, si nezaslouží být odsuzování. Není to jejich chyba. Ale jednoho dne to možná bude lepší.“

Právě tímto videem si Keaton vysloužil velkou pozornost internetu. A to nejen od běžných lidí, kteří se mu v jeho trápení snaží pomoct svými komentáři, ale také od celebrit jako je Chris Evans, Justin Bieber, Demi Lovato, Mark Ruffalo, Katy Perry nebo hvězda seriálu Stranger Things, třináctiletá Millie Bobby Brown.

Nejen že Chris Evans a Mark Ruffalo Keatona podpořili, dokonce školáka a jeho matku pozvali na očekávanou premiéru velkofilmu Avengers: Infinity War do Los Angeles. Justin Bieber zase nabídl Keatonovi kontakt s tím, že si můžou popovídat.

Mark Hamill, většině z nás známý jako Luke Skywalker, zase na twitteru Keatona uklidnil těmito slovy: „Neztrácej čas přemýšlením nad tím, proč jsou na tebe tak zlí. Jsou to ubozí lidí, kteří si myslí, že když ublíží ostatním, budou se cítit líp, protože ve skutečnosti nemají rádi sami sebe. Jen žárlí, protože jsi inteligentní a hezký. Tvůj přítel mh.“

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1