Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Šílený“ Jack Churchill za války zabíjel nacisty lukem i mečem. Je největším válečným hrdinou?

„Šílený“ Jack Churchill za války zabíjel nacisty lukem i mečem. Je největším válečným hrdinou?

Vojenští hrdinové mají v Británii dlouhou historii. Je však jisté, že většina z nich nebyla ani zdaleka tak hrdinská a svérázná, jako byl právě John Malcolm Thorpe Fleming Churchill zvaný Jack. Věděl, že všechno, co potřebuje k porážce nacismu, je písnička, luk, meč a kuráž. „Šílený Jack Churchill“ nebyl nazýván „Šíleným Jackem“ jen tak pro nic za nic.

Pět nacistů se v květnu roku 1940 schovává za zídkou v severní Francii a hledá britské vojáky. Jednomu z nich se najednou do hrudi zabodne šíp. Nacisté držící v rukou pušky jsou pochopitelně v šoku – na takovou zbraň nejsou připraveni. Tím, kdo z luku střílel, nebyl samozřejmě nikdo jiný než Jack Churchill. Jedná se o jediný potvrzený případ, kdy za druhé světové války britský voják zabil nacistu takovým způsobem. 

Podobných bláznivých situací měl Jack Churchill alias Šílený Jack za svou vojenskou kariéru na seznamu spoustu. Jack Churchill je historickou osobností, na kterou by se zkrátka nemělo zapomínat. Proti nacistům za druhé světové války bojoval nejen lukem, ale také mečem, a byl přímo hladový po nebezpečí. V moderní válce tak používal středověké metody.

Po zabití německého důstojníka šípem se spojil s oddíly Commandos v Norsku, aby společně s nimi útočil na nacisty z moře. Jeho taktika byla velmi netradiční. Skočil do přijíždějící lodi, přičemž hrál na dudy píseň The March of the Cameron Men. Pak na nepřátele hodil granát a začal bojovat s mečem v ruce. Nutno podotknout, že Churchill byl vynikajícím hráčem na dudy.

S mečem, lukem a dudami bojoval také v Itálii, Jugoslávii a Barmě. Později byl poslán do koncentračního tábora Sachsenhausen, kde první měsíc strávil mezi VIP vězni – nacisté si totiž mysleli, že je příbuzným britského premiéra. Z něj utekl, ale byl chycen. Pak utekl znovu a vydal se do Itálie. Jeho slavné motto, kterým se řídil, bylo: „Každý důstojník, který jde do akce bez svého meče, není pořádně ozbrojen.“ Churchill měl také taktiku, že se před nepřítelem smál od ucha k uchu. Prý tak byla menší šance, že na něj vystřelí. Smrti se vůbec nebál a pud sebezáchovy zřejmě vůbec neměl.

K jeho nejvýznamnějším kouskům patří zmocnění se sicilského města Piegoletti, do kterého Churchill vstoupil v noci jen ve společnosti svého desátníka Ruffella. Za tmy namířil svůj meč na dvoučlennou hlídku, která se okamžitě vzdala. Churchill prý totiž v noci vypadal jako démon. Se zajatcem pak obešel všechny ostatní posty a všichni Němci se vzdali. Dohromady tu noc zajal dvaačtyřicet Němců.

Není tedy divu, že Jackovi Churchillovi začali vojáci říkat Šílený Jack. Šokovat bylo jeho poslání a nikdy s ním nebyla nuda. Churchill byl také nositelem dvou Válečných křížů a Řádu za vynikající službu. Zemřel v roce 1996 ve věku 90 let. 

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1