Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Skokanka do výšky, která měla Hitlerovi vybojovat zlato, byla muž. Byl z toho skandál

Skokanka do výšky, která měla Hitlerovi vybojovat zlato, byla muž. Byl z toho skandál

Příběh Němce, který se proslavil ve světě sportu jako Dora Ratjenová, neskončil dobře. Rekordmanka ve skoku do výšky Ratjenová měl(a) Hitlerovi vybojovat zlato na olympiádě a dokázat nadřazenost árijské rasy. Nakonec ale skončila ve vězení a medaile musela vrátit.

Zmatky kolem pohlaví Ratjenové byly už u jejího porodu. Když se 20. listopadu 1918 v Erichshofu poblíž Brém narodila, porodní bába nejprve zavolala ke šťastnému otci:„Je to chlapeček.“ O pár minut později se však opravila s tím, že je to holčička. Dali jí jméno Dora a vychovávali ji jako dívku. V devíti měsících ji vyšetřoval doktor kvůli nějaké nemoci a otci řekl: „Nech to plavat, Heinrichu, stejně s tím nemůžeš nic dělat.“Sama Dora k tomu později uvedla, že zhruba v 11 letech si všimla, že nevypadá jako dívka. Nikdy se však svých rodičů nezeptala, proč ji vychovávali a oblékali jako dívku.

Později se stala úspěšnou sportovkyní ve skoku vysokém. Na olympiádě v Berlíně v roce 1936 skončila na čtvrtém místě, ale už tam ostatním výškařkám bylo divné, že se s nimi nesprchuje a myje se zásadně ve vaně za zamčenými dveřmi.

Více na serveru ExtraStory.cz.


 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1