Články odjinud

Skokanka do výšky, která měla Hitlerovi vybojovat zlato, byla muž. Byl z toho skandál

Skokanka do výšky, která měla Hitlerovi vybojovat zlato, byla muž. Byl z toho skandál

Příběh Němce, který se proslavil ve světě sportu jako Dora Ratjenová, neskončil dobře. Rekordmanka ve skoku do výšky Ratjenová měl(a) Hitlerovi vybojovat zlato na olympiádě a dokázat nadřazenost árijské rasy. Nakonec ale skončila ve vězení a medaile musela vrátit.

Zmatky kolem pohlaví Ratjenové byly už u jejího porodu. Když se 20. listopadu 1918 v Erichshofu poblíž Brém narodila, porodní bába nejprve zavolala ke šťastnému otci:„Je to chlapeček.“ O pár minut později se však opravila s tím, že je to holčička. Dali jí jméno Dora a vychovávali ji jako dívku. V devíti měsících ji vyšetřoval doktor kvůli nějaké nemoci a otci řekl: „Nech to plavat, Heinrichu, stejně s tím nemůžeš nic dělat.“Sama Dora k tomu později uvedla, že zhruba v 11 letech si všimla, že nevypadá jako dívka. Nikdy se však svých rodičů nezeptala, proč ji vychovávali a oblékali jako dívku.

Později se stala úspěšnou sportovkyní ve skoku vysokém. Na olympiádě v Berlíně v roce 1936 skončila na čtvrtém místě, ale už tam ostatním výškařkám bylo divné, že se s nimi nesprchuje a myje se zásadně ve vaně za zamčenými dveřmi.

Více na serveru ExtraStory.cz.