Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Škola zakázala promoci těhotné studentce. Je přece nemorální, vysvětlil to ředitel

Škola zakázala promoci těhotné studentce. Je přece nemorální, vysvětlil to ředitel

Soukromá křesťanská škola v americkém Marylandu se postarala o rozruch, když zakázala studentce účast na její promoci. Jediným důvodem přitom bylo dívčino těhotenství. Rodiče dívky zorganizovali pro dceru vlastní ceremonii.

Škola řekla 18leté Maddi Runklesové, že na promoci není vítána, jelikož musí nést následky za svoji nemorálnost. Rada guvernérů Heritage Academy v městě Haggerstown tak rozhodla jenom kvůli dívčině těhotenství.

Instituce sklidila kritiku na sociálních sítích. „Mohli ukázat Ježíšovu lásku a milost, místo toho si vybrali odsouzení a hanbu,“ zněl jeden z příspěvků na Twitteru.

Runklesová přitom byla jednou z nejlepších studentek. Dokonce byla předsedkyní studentské rady. Když se dozvěděla, že je těhotná, zvažovala potrat, nyní je ale ráda, že se rozhodla si dítě nechat. S verdiktem školy nesouhlasí ani její otec, který předsedal školské radě. Po událostech okolo jeho dcery na pozici rezignoval.

Škola si však dále stojí za svým. „Byla potrestána nikoli proto, že je těhotná, ale proto, že je nemorální. Její nemorálnost spočívala v původní volbě, kterou učinila,“ prohlásil ředitel David Hobbs. Odkazuje tak na pravidlo instituce, které zapovídá mimomanželský sex.

Rodina Runklesové na rozhodnutí školy zareagovala organizací vlastní oslavy. Uspořádají ji 3. června, tedy den po oficiální promoci.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1