Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Školácká minela: Saúdové v nové čítance omylem zkrášlili fotku krále postavou z Hvězdných válek

Školácká minela: Saúdové v nové čítance omylem zkrášlili fotku krále postavou z Hvězdných válek

Saudskoarabské ministerstvo školství má z ostudy kabát. Publikovalo totiž novou učebnici, v níž se nalézá „vylepšená“ fotografie z podpisu charty OSN z roku 1945. Chartu však kromě saudskoarabského krále Fajsala podepisuje i fiktivní postava z filmové série Hvězdné války - Yoda.

„Byla to nezamýšlená chyba,“ omlouval se Ahmed al-Issa, saudskoarabský ministr školství za nečekanou chybu. Do učebnice se zjevně dostala jiná fotografie, než měla. Místo historického obrazu tak bylo otištěno umělecké dílo výtvarníka Shaweeshe.

Sám Shaweesh tvrdí, že jeho dílo nemá být žádnou urážkou krále. „Každý tady miluje krále Fajsala, i mladá generace. Připodobnil jsem ho k Yedimu, protože jsou oba silní, moudří a klidní,“ tvrdí umělec. Hněv obyvatel Saudské Arábie nicméně není namířen vůči němu, ale spíše proti ministerstvu školství – které takovouto školáckou minelu dopustilo. „Někdo měl nejspíše publikaci zkontrolovat, než šla do tisku,“ míní Shaweesh.

Fotografie Shaweeshe pochází z celého cyklu obrazů, na kterém jsou zaznamenány světové historické události v doprovodu fiktivních postav - Darth Vadera, Kapitána Ameriky či právě Yody.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1