Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Školačky uzavřely děsivý pakt a zabily se. Zapadlé městečko se teď bojí návratu epidemie sebevražd

Školačky uzavřely děsivý pakt a zabily se. Zapadlé městečko se teď bojí návratu epidemie sebevražd

Kanaďané se potýkají s vlnou dětských sebevražd, která se šíří do izolovaných rezervací, kde žijí původní obyvatelé. Pozornost poutá příběh tří dívek, kterým bylo pouhých 12 let. Uzavřely pakt, ve kterém přísahaly, že si samy vezmou život. A všem třem se to nakonec podařilo. Město, kde žije pouhých 400 obyvatel, ztráta citelně poznamenala a viní úřady, že tragédii nezabránily. Panuje obava, že „epidemie sebevražd“ může pokračovat. Městečko, kde dívky žily, ji už zažilo v devadesátých letech.

Komunita domorodých Kanaďanů žijících v rezervaci Wapekeka je poměrně izolovaná od okolního světa. Na místo se dá podle listu The Washington Post dostat pouze letadlem. Před několika lety zde vyhořela střední škola, takže děti za dalším vzděláním musí mimo rezervaci. Region navíc poznamenala vlna sebevražd v devadesátých letech, která se dotkla většiny rodin, které zde žijí. Po několika letech klidu se noční můra znovu vrací. Tentokrát jsou ale oběti mnohem mladší.

Tři dívky, kterým bylo pouhých 12 let, uzavřely loni pakt, ve kterém se společně zavázaly, že spáchají sebevraždu. Jolynn Winterové a Chantel Foxové se to skutečně podařilo. Zemřely v lednu jen dva dny po sobě. Tehdy místní úřady zalarmovaly kanadskou sociální službu a vyžádaly si pro své obyvatele psychickou podporu. Jenera Roundskyová – třetí z dívek, které učinily děsivou dohodu – skončila v rukou odborníků, kteří ji spolu s dalšími rizikovými dětmi nechali odvézt mimo komunitu. Byly neustále pod dozorem a experti se jim snažili poskytnout dostatek péče.

I třetí dívka ale nyní půl roku po svých kamarádkách sebevraždu spáchala. Jiné dítě ji našlo bez známek života ležet na venkovním hokejovém hřišti. Místní starosta ihned zburcoval ontarijské úřady a nařkl je z nedostatečné podpory. Ministr zdravotnictví totiž slíbil regionu na prevenci sebevražd přispět z rozpočtu částkou 380 tisíc dolarů. Rezervace ale dostala zatím jen 95 tisíc, které prý už využila na najmutí psychologických poradců, kteří v místě pracují s dětmi.

Starosta ale úřady viní i přímo ze smrti Jenery. Zpět do rezervace se totiž vrátila bez nějakého plánu na další léčbu a nikdo ji už nehlídal. Ve stejném prostředí se proto jen o několik měsíců po svých kamarádkách rozhodla plán dokonat. Obavy z možného následování pravděpodobně nejsou jen přehnanou reakcí. Sama Jenara se se sebevraždou setkala v rodině. Její otec si vzal život, když jí bylo šest. A jí po smrti našly jiné stejně staré děti. „Zůstane to s vámi dlouho, navždy. Nikdy to nezmizí. Dovedete si představit, co to udělá s dětskou psychikou?“ uvedl mluvčí města Wapekeka Joshua Frogg, který sám kdysi objevil sebevraha, který se oběsil.

Místní se proto obávají, že smrt tří mladých dívek v tak malé komunitě může vyvolat „epidemii sebevražd“. „Efekt traumatu je v těchto komunitách silný. Jsou malé a každá jednotlivá sebevražda tak ovlivní další obyvatele ze sebevrahova okolí. Kvůli tomu se tu vyskytuje trend, že sebevraždy se opakují ve vlnách,“ stojí v prohlášení ministerstva zdravotnictví, podle kterého je množství sebevražd v komunitách původních obyvatel alarmující. Důvodů, proč si zdejší lidé berou život, může být několik. Uvádí se, že mezi hlavní patří izolace a osamělost, často také chudoba a kvůli uzavřenosti komunity pocit, že jsou na okraji společnosti a nemají budoucnost.

Vlna sebevražd se totiž netýká pouze města Wapekeka, ale obecně komunit domorodých obyvatel v Ontariu. Dle statistik tu mezi roky 1986 až 2016 spáchalo sebevraždu 500 lidí. 270 z nich se nedožilo ani 20 let. Mladí původní Kanaďané v rezervacích mají navíc dle čísel šestkrát silnější sklony vzít si život ve srovnání se stejně starými Kanaďany.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744