Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Skotská klinika začala léčit závislost na kryptoměnách. Hlásí se jí zájemci z celého světa

Skotská klinika začala léčit závislost na kryptoměnách. Hlásí se jí zájemci z celého světa

Stále více investorů, kteří vložili své peníze do kryptoměn, je frustrovaných výkyvy cen této komodity. Jedna skotská nemocnice proto již na fenomén zareagovala a otevřela oddělení, které se zabývá výlučně léčbou závislosti na obchodování s kryptoměnami.

Nová doba přináší nové výzvy a jednou z nich je i závislost na obchodování s kryptoměnami. Skotská nemocnice Castle Craig proto otevřela speciální oddělení, které se bojem s tímto neduhem zabývá. 

„Potkal jsem mnoho lidí, kteří obětovali svou psychickou i fyzickou pohodu za snahu po úspěchu v oblasti kryptoměn,“ uvádí pro televizní stanici NBC News řekl pro NBC Jeremy Gardner, výkonný partner společnosti Ausum Ventures.

Konkrétních příznaků, jak se závislost projevuje, může být více. Mezi ty hlavní patří neustálé sledování pohybu cen kryptoměn, obtíže s vyrovnáváním se s cenovými šoky či situace, že kryptoměny kompletně pohltí život postiženého.

Kryptoměny zažily velmi úspěšný loňský rok. Cena bitcoinu tehdy vyrostla o stovky procent, z asi 900 dolarů na 20 tisíc. Během letoška se však tato kryptoměna pohybuje na úrovni sedmi tisíc dolarů a v posledních týdnech dále ztrácí.

Skotská klinika dokonce přišla s online testem, který odhadne míru závislosti na kryptoměnách. Ptá se například, zda investor pravidelně vkládá do kryptoměny velké peníze či zda má obchodování s kryptoměnami významný vliv na jeho vztahy či práci. 

„Obchody, které se uskutečňují 24/7, extrémně volatilní prostředí a sociální povaha kryptoměny tvoří prostředí, které není na finančních trzích jednoduché nalézt a rozhodně má sklony k závislostem,“ dodává Gardner.

Server MarketWatch informuje, že klinika již eviduje zájem lidí závislých na kryptoměnách z celého světa.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1