Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Slepých lidí výrazně přibývá. Do roku 2050 podle odborníků počet nevidomých vzroste na trojnásobek

Slepých lidí výrazně přibývá. Do roku 2050 podle odborníků počet nevidomých vzroste na trojnásobek

Pokud se nezlepší financování zdravotnictví, počet nevidomých lidí celosvětově v roce 2050 naroste z dnešních 36 milionů na 115 milionů. Za tři desítky let tak slepých může být trojnásobně víc než dnes. Alarmující zprávu přinesla studie publikovaná v magazínu Lancet Global Health. 

Počet nevidomých má růst, přestože se počet lidí se zrakovým postižením ve skutečnosti snižuje. Důvodem je podle autorů studie celosvětové stárnutí populace.

Následkem toho bude růst i počet těch, kteří trpí středně těžkou až těžkou poruchou vidění. Zatímco dnes se počet lidí s takovýmto zrakovým postižením odhaduje na 200 milionů, v roce 2050 by jich mělo být víc než 550 milionů.

„Dokonce i mírné poškození zraku může významně ovlivnit život člověka,“ říká podle britské televize BBC hlavní autor studie profesor Rupert Bourne z Anglia Ruskin University. „Omezuje to například jejich nezávislost…protože to často znamená, že lidé nemohou řídit,“ dodává.

Problém týká především jižní a východní Asie a části subsaharské Afriky, kde jsou počty lidí s postižením zraku největší. Odborníci proto vyzývají k navýšení investic do léčby zrakových onemocnění, jako jsou operace šedého zákalu. Díky penězům by si lidé mohly pořídit také vhodné brýle. Podle Bourena nejde o nijak závratné částky, které ale pomohou vrátit lidi z rozvojových regionů zpět na pracovní trh. 

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1