Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Slovenský badatel objasnil příběh sedminásobné vdovy. Jde asi o rekord

Slovenský badatel objasnil příběh sedminásobné vdovy. Jde asi o rekord

Badatel Vladimír Bzdušek ze Slovenska objasnil více než sto let starý příběh slovenské ženy, která se stala sedminásobnou vdovou. Svět zná podle dostupných pramenů jen ženy, které ovdověly maximálně pětkrát. Amatérský historik dnes v Pelhřimově převzal certifikát o registraci své práce do České knihy rekordů.

Na počátku jeho pátrání byl příběh otištěný ve starých amerických novinách. Narazil na něj v roce 2015. Po náročné práci s matrikami a dalšími prameny zřejmě vyvrátil spekulace, že žena byla vražedkyně, řekl Miroslav Marek z Agentury Dobrý den, která Českou knihu rekordů vydává.

Článek z novin otištěný v roce 1880 v americkém městečku Brattleboro měl podle Bzduška na svém webu umístěný muž, který shromažďuje doklady nenávisti žen k mužům. Předpokládal, že sedmkrát ovdovět se dá jen násilně. Podle Bzdušky tomu ale žádné dobové materiály nenasvědčují. Po každém úmrtí následoval nový církevní sňatek bez policejního vyšetřování. „Protože paní Kataríně už žádný certifikát neudělíme, rozhodli jsme se ocenit badatelskou práci pana Bzdušky,“ řekl Marek

Katarína Chaszná se narodila v roce 1818. Žila ve Vrbovém na západním Slovensku, stejně jako Bzdušek. Poprvé se vdala v roce 1842 za obuvnického mistra Martina Bosáka. Podle matriky zemřel po dvou letech na souchotiny. Posedmé ovdověla v roce 1880. Manželství s hrnčířským mistrem Jozefem Pilátem trvalo jen rok. Katarínu přežil až její osmý manžel Anton Skácil, který pocházel z Tovačova. Zemřel v roce 1895, tři roky po Kataríně.

Slovenský badatel a slovenský příběh se do české rekordmanské přehlídky dostali jen díky tomu, že v Pelhřimově vedou i zahraniční sekci. K českým rekordmanům v rodinných vazbách nebo demografických unikátech patří žena, která má 43 vnoučat nebo žena, která třikrát porodila dvojčata. „Musím se přiznat, že v této oblasti moc nepátráme, a byli bychom proto rádi, kdyby o sobě rekodrmani dali vědět,“ řekl Marek.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744