Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Slovenský badatel objasnil příběh sedminásobné vdovy. Jde asi o rekord

Slovenský badatel objasnil příběh sedminásobné vdovy. Jde asi o rekord

Badatel Vladimír Bzdušek ze Slovenska objasnil více než sto let starý příběh slovenské ženy, která se stala sedminásobnou vdovou. Svět zná podle dostupných pramenů jen ženy, které ovdověly maximálně pětkrát. Amatérský historik dnes v Pelhřimově převzal certifikát o registraci své práce do České knihy rekordů.

Na počátku jeho pátrání byl příběh otištěný ve starých amerických novinách. Narazil na něj v roce 2015. Po náročné práci s matrikami a dalšími prameny zřejmě vyvrátil spekulace, že žena byla vražedkyně, řekl Miroslav Marek z Agentury Dobrý den, která Českou knihu rekordů vydává.

Článek z novin otištěný v roce 1880 v americkém městečku Brattleboro měl podle Bzduška na svém webu umístěný muž, který shromažďuje doklady nenávisti žen k mužům. Předpokládal, že sedmkrát ovdovět se dá jen násilně. Podle Bzdušky tomu ale žádné dobové materiály nenasvědčují. Po každém úmrtí následoval nový církevní sňatek bez policejního vyšetřování. „Protože paní Kataríně už žádný certifikát neudělíme, rozhodli jsme se ocenit badatelskou práci pana Bzdušky,“ řekl Marek

Katarína Chaszná se narodila v roce 1818. Žila ve Vrbovém na západním Slovensku, stejně jako Bzdušek. Poprvé se vdala v roce 1842 za obuvnického mistra Martina Bosáka. Podle matriky zemřel po dvou letech na souchotiny. Posedmé ovdověla v roce 1880. Manželství s hrnčířským mistrem Jozefem Pilátem trvalo jen rok. Katarínu přežil až její osmý manžel Anton Skácil, který pocházel z Tovačova. Zemřel v roce 1895, tři roky po Kataríně.

Slovenský badatel a slovenský příběh se do české rekordmanské přehlídky dostali jen díky tomu, že v Pelhřimově vedou i zahraniční sekci. K českým rekordmanům v rodinných vazbách nebo demografických unikátech patří žena, která má 43 vnoučat nebo žena, která třikrát porodila dvojčata. „Musím se přiznat, že v této oblasti moc nepátráme, a byli bychom proto rádi, kdyby o sobě rekodrmani dali vědět,“ řekl Marek.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867