Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Slovinský Maribor vstupuje do nové éry pohřebnictví. Zesnulí budou mít digitální náhrobky

Slovinský Maribor vstupuje do nové éry pohřebnictví. Zesnulí budou mít digitální náhrobky

Druhé největší město Slovinska Maribor se snaží držet krok s nejnovějšími technologiemi. Na místním hřbitově Pobrežje totiž lokální firma zkouší prorazit s digitálními pohřebními kameny, které o zesnulém mohou na své 48palcové obrazovce ukazovat jakékoliv informace.

„Hrob na první pohled vypadá jako každý jiný, pokud ale před ním chvíli postojíte, aktivuje se senzor a na interaktivní obrazovce budete moci přehrát jakýkoliv digitální obsah,“ řekl pro agenturu Reuters Sašo Radovanovič, ředitel společnosti Bioenergija, která náhrobky vyrábí. Pozůstalí si tak budou moci připomenout momenty ze života nebožtíka ve formě detailního životopisu, časosběrného videa či série fotografií. Aktivace senzorem je zavedena z důvodu úspory energie i samotného zařízení - ve chvíli, kdy v okolí nikdo není, je přístroj v režimu spánku, dodává Radovanovič.

Radovanovič řekl, že 48palcový prototyp na mariborském hřbitově je první svého druhu na světě. Dodal, že již obdrželi několik objednávek ze zahraničí.

Digitální náhrobní kámen byl vyvinut ve spolupráci s mariborskou univerzitou, která uvedla, že nyní pracuje na speciální aplikaci pro chytré telefony, která by dále zvýšila míru interaktivity. „Plánujeme, že aplikace by do sluchátek přehrávala zvukový záznam, který by byl v náhrobku uložen,“ řekl Milan Zorman z tamní katedry počítačových věd.

Cena digitálního náhrobku, který je odolný vůči vandalům i vlivům počasí, je tři tisíce eur (přibližně 80 tisíc korun).

Podle Správy pražských hřbitovů se podobné vymoženosti zatím na pražských pietních místech neplánují. „Nevím ani o tom, že bychom to zde měli, ani že by se to plánovalo. Našim zákazníkům můžeme nabídnout informační tabule a vyhledávání pomocí QR kódů,“ řekla pro INFO.CZ Kateřina Konečná ze Správy pražských hřbitovů.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1