Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Smartphony změnily mladou generaci. Nechodí ven a má víc psychických potíží

Smartphony změnily mladou generaci. Nechodí ven a má víc psychických potíží

Smartphony výrazně proměnily chování mladé generace. Vedle jejich výhod však teenageři poznávají i odvrácenou stranu mobilních technologií. Podle psycholožky ze státní univerzity v americkém San Diegu vyšší doba strávená online zvyšuje riziko depresí a psychických potíží.

Ne snad, že by byl nebezpečný samotný přístroj. Spíše je řeč o sociálních sítích, které způsobují odcizení od okolí. Psycholožka Jean Twengeová, která se dlouhodobě zabývá tzv. iGen, tedy teeangery dospívajícími v době digitálních technologií, srovnávala předchozí generace mladých s tou současnou. Závěry zhodnotil v magazínu The Atlantic.

V porovnání se svými staršími daty dospěla k přesvědčení, že nástup smartphonů vedl k výrazné proměně sociálních aktivit teenagerů. Změna nastala v roce 2012, kdy se počet Američanů vlastnících chytrý telefon přehoupnul přes 50 procent. Letošní průzkum ukázal, že tři ze čtyř dospívajících v USA vlastní iPhone.

„Cítí se pohodlněji ve svých postelích než v autě nebo na večírcích,“ píše Twengeová, podle níž má změna chování částečně pozitivní efekt. Poklesla například míra onemocnění způsobená alkoholem, stává se také méně dopravních nehod, ubylo kuřáků nebo nechtěných těhotenství.

Poslední bod souvisí s menší touhou navazovat vztahy. Od roku 1991 poklesl počet sexuálně aktivních teenagerů o 40 procent. Mladí také méně řídí. „Neudělala jsem si řidičák, dokud mi matka neřekla, že musím, protože už mě nebude vozit do školy,“ vyprávěla 21letá studentka ze San Diega, která udělala autoškolu asi půl roku po svých osmnáctinách. V USA mohou lidé získat oprávnění už v šestnácti letech.

Řidičský průkaz a auto už pro teenagery není cesta k nezávislosti na rodičích. Pohodlí domova naopak rádi využívají. Navíc ušetří, což se jim hodí při nižší ochotě chodit na brigády. Zatímco v sedmdesátých letech pracovalo při škole 77 procent starších středoškoláků, v polovině aktuální dekády jich bylo jen 55 procent.

Více času stráveného v rodném domě ale neznamená, že si jsou dospívající bližší se svými rodiči. Spíše naopak. Mnoho času tráví sami uzavření ve světě sociálních sítí. Poklesl zájem nejen o večírky, ale i běžné schůzky s kamarády. To po nějaké době u mnoha teenagerů vede k psychickým problémům.

Průzkum Národního centra pro drogové závislosti odhalil, že čím více času mladí stráví u monitorů a obrazovek svých telefonů, tím větší tendenci mají být nešťastní. „Sociální sítě slibují, že nás spojí s přáteli. Ale portrét iGen teenagerů je portrétem osamělé generace,“ dodává Twengeová.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1