Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Smaženici podle ní neuvaříte, ale v lese vám pomůže, říká autor aplikace na rozpoznání hub

Smaženici podle ní neuvaříte, ale v lese vám pomůže, říká autor aplikace na rozpoznání hub

Sezóna hub se zatím rozjíždí pomalu, za pár týdnů se to však v českých lesích bude houbaři jen hemžit. Pro vyškolené sběrače i naprosté laiky tu je první česká aplikace, která pomůže rozpoznat, jestli držíte v ruce houbu k jídlu, nebo je dobré ji v lese radši nechat. „Odezva je překvapivě velmi dobrá. Vůbec jsme nepočítali s tím, že by se aplikace mohla tak rychle rozšířit. Za první dva týdny, co jsme na Google Play, máme přes 32 tisíc stažení a třeba tento víkend jsme byli druhá nejpopulárnější nová aplikace,“ říká jeden z jejích tvůrců Vojtěch Kučera. Jak aplikace funguje a co její autory dnes mrzí?

Jak aplikace funguje a co uživatelům nabízí?

Naší ambicí bylo vytvořit nejucelenější aplikaci na rozpoznávání hub na mobilním trhu a má tři základní funkce. Ta první je v podstatě atlas – výběr reprezentativních skupin a druhů hub. Druhá funkce je už trochu zajímavější a to je klíč k určování druhů hub podle viditelných znaků, pomocí kterých je můžete identifikovat. Třetí funkce je tak trochu experimentální ale zároveň asi nejzajímavější, to je rozpoznávání hub z videa.

Takže člověk přijde, natočí houbu a aplikace mu řekne, co je to za druh?

Ano, ta houba se natočí a aplikace uživateli v reálném čase dává předpověď, jaká houba by to mohla být. Ale samozřejmě to je dost experimentální věc a nedá se na to stoprocentně spoléhat. Aplikace má modelovou přesnost asi 62 procent, a houba se tak dostane do top pěti předpovědí. To znamená, že se tam trefujeme do celkem 210 druhů hub a za úspěch považujeme, pokud se ta správná houba objeví v prvních pěti nejpravděpodobnějších předpovědích, která se vyjadřuje v procentech.

Doporučil byste tedy aplikaci člověku, který se v houbách vůbec nevyzná a při jejich sběru si není jistý, jestli má v ruce houbu jedlou, nebo je jedovatou?

Doporučil bych mu to zkusit, ale rozhodně ne se tím řídit. Ono to funguje tak, že když tu houbu rozpoznáte, aplikace vám k ní nabídne podobné druhy hub a ty pak od sebe odlišujete pomocí dalších manuálních znaků a vizuálním způsobem pak díky fotkám, které jsou součástí aplikace. Člověk, který se ale v houbách nevyzná, by na základě těch výsledků neměl zkoušet houby konzumovat. A to je v té aplikaci také jasně zdůrazněno, že jde o technickou hračku, a ne něco, podle čeho byste si měli uvařit smaženici.

Jak vás napadlo takovou aplikaci vyvinout? Vy sám jste vášnivým sběračem hub, nebo jste se nechal inspirovat v zahraničí?

V zahraničí ne. Houbaření mám v rodině – můj děda i táta byli vášniví houbaři. Když jsem byl malý, houbařil jsem taky, ale v pubertě jsem se na to vykašlal. Teď jsem se k tomu začal trochu vracet, a když jsem se dozvěděl o neuronových sítích (neuronové sítě jsou výpočetní modely používané v umělé inteligenci, které v podstatě replikují chování neuronu v lidském mozku – pozn. red.), napadlo mě to aplikovat právě na houby. Taková aplikace tu zatím nebyla a zdálo se mi to jako dobrý způsob jejich využití.

Jak si mohou uživatelé aplikaci stáhnout?

Aplikace je k dispozici pouze pro Android a stáhne se klasicky na Google Play – jmenuje se jednoduše Aplikace na houby.

Stažení je zdarma?

Je zadarmo s možností dobrovolného příspěvku, se kterým bychom případně rádi dotovali další rozvoj té aplikace. S tím příspěvkem ale uživatelé nic navíc nezískají, takže si ji mohou stáhnout v plné verzi zcela zdarma.

Kolik už se vám sešlo peněz?

Dnes máme dohromady asi 2 000 korun, takže zatím moc ne, ale s tím jsme počítali.

Kolik lidí si ji už stáhlo a jakou máte na aplikaci zpětnou vazbu?

Odezva je překvapivě velmi dobrá. Vůbec jsme nepočítali s tím, že by se aplikace mohla tak rychle rozšířit. Za první dva týdny, co jsme na Google Play, máme přes 32 tisíc stažení a třeba tento víkend jsme byli druhá nejpopulárnější nová aplikace, a předstihli jsme tak i Mapy.cz nebo Seznam.cz. I za celý minulý týden byla na českém Google Play celkem osmnáctá, což je super a máme spoustu recenzí. Některé jsou extrémně dobré, některé naopak špatné, máme ale velkou míru odezvy a každý den odpovídáme na spoustu mailů s různými dotazy.

Proto nás teď mrzí, že jsme tu aplikaci nedotáhli úplně do konce. Na začátku jsme měli představu, že po devíti měsících práce vydáme minimální množinu funkcí a uvidíme, jak budou lidi reagovat. Začala to ale stahovat taková spousta lidí, že nestíháme opravovat drobné chyby, které tam jsou a dají se odstranit. Tím, že to děláme ve volném čase, to ale nestíháme a máme za sebou pár probdělých nocí.

Zmiňoval jste, že byste aplikaci rádi rozšířili. Můžete prozradit, čeho se vylepšení bude týkat?

Máme dva plány. Ten první je, že bychom rádi rozšířili tu neuronovou síť. Největší problém je totiž to, že jsme shromáždili hrozně málo fotografií hub – asi 60 fotek ke každému exempláři, což je ale opravdu zoufale málo. Nasbírat větší počet obrázků je pro nás v tuto chvíli rozhodující cíl. Kdyby nám mohl někdo ze čtenářů poslat třeba nějaké fotky, moc by nám to pomohlo.

Druhá věc je, že po nás lidi chtějí, abychom aplikaci přizpůsobili také pro iPhone, což se nám ale moc nechce, protože by to znamenalo hodně práce a my s tím nemáme zkušenosti. Spíš přemýšlíme, že se spojíme s jinými vývojáři, kteří by měli zájem aplikaci na IOS přenést. Pro ně by to bylo výhodné a zajímavé, protože je ta aplikace úspěšná a měli by dopředu zajištěné uživatele. 

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1