Smrt plastem. Velrybu zabilo osm kilo igelitek v žaludku, v oceánu jich jsou celé ostrovy | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Smrt plastem. Velrybu zabilo osm kilo igelitek v žaludku, v oceánu jich jsou celé ostrovy

Smrt plastem. Velrybu zabilo osm kilo igelitek v žaludku, v oceánu jich jsou celé ostrovy

Thajsko největším spotřebitelem plastových tašek a sáčků na světě. Nelichotivé prvenství ale nejen že nepřispívá k udržitelnosti naší planety, ale navíc představuje i smrtelnou hrozbu pro podmořský život. Stovky živočichů totiž ročně zemřou právě kvůli plastovému odpadu v mořích, který jim brání přijímat potravu. To byl i poslední případ velryby, která spolykala osm kilogramů plastových tašek. S pomocí záchranářů bojovala o svůj život pět dní, nakonec však podlehla. 

„Používáme spoustu plastů a je to obrovský problém,“ připouští pro deník Guardian Thon Thamrongnawasawat, thajský mořský biolog. Bezděky na to doplácí nejen životní prostředí, ale i unikátní fauna na pobřeží. Podle biologa totiž kvůli všudypřítomným  plastovým taškám a sáčkům, které se dostanou do oceánu, v Thajsku ročně zemřou minimálně tři stovky velryb, mořských želv a delfínů.

Infografika: plastyInfografika: plastyautor: INFO.CZ

To byl i poslední případ velryby, která v pátek zahynula s osmdesáti plastovými taškami v žaludku. Desítky lidí se sice od pondělí snažili savce zachránit, bohužel neúspěšně. „Pokud máte v žaludku 80 plastových tašek, zemřete,“ uvedl Thamrongnawasawat s tím, že plasty velrybě bránily v přijímání potravy.

Znečištění oceánů plasty nicméně není pouze problém Thajska, ale celého světa. Každý rok se podle odhadů OSN do moří dostane osm milionů tun plastů, což je stejné množství, jako kdyby někdo do oceánu vyklopil každou minutu nákladní auto plné plastů.

V oceánech plují dokonce celé kontinenty, které jsou tvořené výhradně plasty. Ten největší má aktuálně větší rozlohu, než Německo s Francií dohromady a tvoří jej 1,8 bilionu kusů umělé hmoty.

Ve snaze bojovat právě se znečištěním oceánů a životního prostředí navrhla dříve během týdne Evropská komise zákaz prodeje plastových brček, nádobí a některých dalších plastových výrobků na jedno použití. 

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.