Články odjinud

Smrt plastem. Velrybu zabilo osm kilo igelitek v žaludku, v oceánu jich jsou celé ostrovy

Smrt plastem. Velrybu zabilo osm kilo igelitek v žaludku, v oceánu jich jsou celé ostrovy

Thajsko největším spotřebitelem plastových tašek a sáčků na světě. Nelichotivé prvenství ale nejen že nepřispívá k udržitelnosti naší planety, ale navíc představuje i smrtelnou hrozbu pro podmořský život. Stovky živočichů totiž ročně zemřou právě kvůli plastovému odpadu v mořích, který jim brání přijímat potravu. To byl i poslední případ velryby, která spolykala osm kilogramů plastových tašek. S pomocí záchranářů bojovala o svůj život pět dní, nakonec však podlehla. 

„Používáme spoustu plastů a je to obrovský problém,“ připouští pro deník Guardian Thon Thamrongnawasawat, thajský mořský biolog. Bezděky na to doplácí nejen životní prostředí, ale i unikátní fauna na pobřeží. Podle biologa totiž kvůli všudypřítomným  plastovým taškám a sáčkům, které se dostanou do oceánu, v Thajsku ročně zemřou minimálně tři stovky velryb, mořských želv a delfínů.

Infografika: plastyInfografika: plastyautor: INFO.CZ

To byl i poslední případ velryby, která v pátek zahynula s osmdesáti plastovými taškami v žaludku. Desítky lidí se sice od pondělí snažili savce zachránit, bohužel neúspěšně. „Pokud máte v žaludku 80 plastových tašek, zemřete,“ uvedl Thamrongnawasawat s tím, že plasty velrybě bránily v přijímání potravy.

Znečištění oceánů plasty nicméně není pouze problém Thajska, ale celého světa. Každý rok se podle odhadů OSN do moří dostane osm milionů tun plastů, což je stejné množství, jako kdyby někdo do oceánu vyklopil každou minutu nákladní auto plné plastů.

V oceánech plují dokonce celé kontinenty, které jsou tvořené výhradně plasty. Ten největší má aktuálně větší rozlohu, než Německo s Francií dohromady a tvoří jej 1,8 bilionu kusů umělé hmoty.

Ve snaze bojovat právě se znečištěním oceánů a životního prostředí navrhla dříve během týdne Evropská komise zákaz prodeje plastových brček, nádobí a některých dalších plastových výrobků na jedno použití. 

 

 

Články odjinud