Smrt v letadle: Co se děje, když někdo zemře během letu? | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Smrt v letadle: Co se děje, když někdo zemře během letu?

Smrt v letadle: Co se děje, když někdo zemře během letu?

Každý rok přepraví aerolinky na palubách svých letadel miliony cestujících. Ačkoli se obvykle do cílové destinace dostanou ve zdraví, posádka musí být připravena i na situaci, kdy během letu pasažér náhle zemře. Co se v takovém případě na palubě letadla děje?

Různé zdravotní obtíže nejsou u cestujících v letadlech ničím ojedinělým. S těmi méně závažnými si školený letecký personál dokáže poradit, při řešení větších problémů je může instruovat lékař ze země. Někdy se však i přes veškerou snahu nepodaří cestujícího zachránit.

Ve studii, která vyšla v odborném periodiku The New England Journal of Medicine, odborníci ze zhruba dvanácti set nahlášených nouzových situací pěti leteckých společností mezi lety 2008 a 2010 napočítali 36 úmrtí pasažérů.

Postupy pro tyto případy neurčují jednotná pravidla. Mezi jednotlivými aerolinkami existují dílčí rozdíly, v hrubých obrysech ale dle Business Insideru všechny postupují následujícím způsobem:

Piloti se spojí s řízením letového provozu na zemi a společně učiní rozhodnutí, jestli letadlo bude dál pokračovat v letovém plánu, nebo při nejbližší příležitosti přistane. Některé aerolinky ještě personálu na palubě letadla umožňují konzultaci s lékaři. Při rozhodování o dalším postupu se posuzuje několik faktorů, přičemž mezi nejdůležitější patří současná poloha letadla a příčina smrti.

Pokud to kapacita letadla umožňuje, letušky mezitím přenesou tělo zemřelého do volné řady – třeba i v první třídě. V případě, že jsou všechny sedačky obsazené, připoutají tělo k sedačce a přikryjí ho, aby ostatní cestující ušetřili pohledu na mrtvolu a zemřelému zajistili alespoň symbolickou pietu.

Zesnulý pasažér je oficiálně uznán za mrtvého až po přistání letadla. Tato povinnost připadá výhradně lékaři nebo místní autoritě, posádka letadla pro to nemá oprávnění.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.