Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Snídaně jako královské jídlo? Podle nových poznatků může být spíše nebezpečná

Snídaně jako královské jídlo? Podle nových poznatků může být spíše nebezpečná

Každý z nás určitě slyšel tisíckrát, že snídaně je nejdůležitějším jídlem dne, měla by být velká a vydatná. Podle nové knihy profesora Terence Kealeyho to ale možná není pravda. Kupříkladu u pacientů s cukrovkou totiž hladina cukru po snídani prudce stoupá.

Stovky studií oslavují snídaně plné sacharidů, podle profesora Terence Kealeyho ale tyto výzkumy léta podporovali výrobci cereálií a pro některé lidi, například diabetiky, je taková snídaně zcela nevhodná, píše Daily Mail

Kealeymu diagnostikovali v roce 2010 cukrovku 2. typu, jako správný vědec ke své diagnóze přistupoval systematicky a zodpovědně a měřil si pravidelně hladinu cukru v krvi. Těmito měřeními zjistil, že po brzké snídani mu hladina cukru vystoupala nebezpečně vysoko. Když ale posnídal o něco později, nebo vydržel dokonce až do oběda, hladina cukru zůstala stabilní.

Profesor usoudil, že přeskočit snídani sice rozhodně není dobré pro každého, ale třeba pro diabetiky by mohl být takový krok vysloveně prospěšný. Podle jeho knihy Snídaně je nebezpečné jídlo cereálie obsahují prázdné kalorie – to znamená pokrm s vysokou energetickou, ale malou výživovou hodnotou.

Cereálie se skládají z rafinovaných a zpracovaných obilovin, přidává se cukr a tuk.  Stejně jsou na tom muffiny a moučníky ze supermarketů i kaváren. Vědec se nakonec rozhodl prozkoumat starší studie a zjistil alarmující skutečnost. Některé z těch nejvýznamnějších financovali producenti snídaňových pokrmů.

Podle odhadů snídaňový průmysl roste a dosáhne v roce 2019 hodnoty kolem 42 miliard dolarů. Ještě v roce 2012 se pohyboval kolem 32 miliard dolarů. Snídaně je tak výnosný byznys.

Přitom podle studií právě děti konzumují v ranních cereáliích velké množství cukru, třeba ve Velké Británii víc než 11 gramů, téměř 3 lžičky, hned během snídaně. Ještě než dojdou do školy, snědí polovinu doporučené denní dávky cukru. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744