Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šokující diagnóza: Prsní implantáty ženám způsobily rakovinu

Šokující diagnóza: Prsní implantáty ženám způsobily rakovinu

Příběh Raylene Hollrahové budí ty nejniternější emoce. V roce 2007 ji zasáhla rakovina prsu, lékaři jí ňadra odebrali, musela podstoupit chemoterapii. „Myslela jsem, že to nezvládnu," vzpomíná na léčbu. Poté Hollrahová podstoupila plastickou operaci kvůli rekonstrukci poprsí. Po několika letech ale přišla šokující zpráva. Máte znovu rakovinu, řekli jí lékaři. A mohou za to prsní implantáty. 

Žen jako je Raylene Hollrahová jsou spousty. To, že jim prsní implantáty mohou přivodit smrticí rakovinu, jim nikdo neřekl. Zdravotnické instituce přitom před spojením implantátů a rakoviny varovaly již před léty.

Hollrahová měla tu smůlu, že ji zasáhnul anaplastický velkobuněčný lymfom (BIA-ALCL). Tato forma rakoviny bují velmi rychle a obvykle postihuje uzliny, objevit se ale může i na kůži. Aby se ženy mohly lymfomu zbavit, musejí podstoupit agresivní chemoterapii, záření nebo chirurgický zákrok.

Americká Správa potravin a léčiv (FDA) nalezla mezi prsními implantáty a tímto vzácným typem rakoviny souvislost již v roce 2011. Žádala, aby byly ženy informovány, aby se tato zpráva dostala k lékařům. Výrobce však jen zahrnul rakovinu do seznamu psaného malým písmem mezi komplikace, které mohou po přisvojení si implantátů nastat. Žádné implantáty rovněž nebyly staženy z trhu, upozorňuje deník New York Times.

Téměř všechny evidované případy se staly u žen, které měly texturovaný povrch implantátu. Ten vedl k zánětům, záněty pak k rakovině.

Forma této rakoviny je naštěstí velmi vzácná, FDA po celém světě eviduje 359 případů včetně devíti úmrtí. Tato čísla však mohou být zkreslená, protože mnozí lékaři nemuseli rozeznat pravé příčiny rakoviny, kterou léčili.

Prsní implantáty se přitom celosvětově těší velké oblibě. Podle odhadů si v roce 2015 nechalo svá ňadra zvětšit 1.4 milionu žen. Podle Americké společnosti plastických chirurgů v Americe každoročně získá prsní implantáty 400 tisíc žen, tři čtvrtiny z nich kvůli kosmetickým důvodům, zbylých sto tisíc kvůli prodělané rakovině prsu.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744