Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sovětského Jamese Bonda hltaly miliony Rusů. Možná se v něm zhlédl i Vladimir Putin

Sovětského Jamese Bonda hltaly miliony Rusů. Možná se v něm zhlédl i Vladimir Putin

Podle serveru BBC mohl být důvod, proč současný prezident Vladimir Putin kdysi narukoval do KGB, tehdejší popularita sovětského Jamese Bonda. Ten se jmenoval Max Otto von Stierlitz, v televizních adaptacích byl ztvárněn hercem Vjačeslavem Tichonovem. 

Otto von Stierlitz se během druhé světové války infiltroval do německého štábu SS, kde pak podnikal záškodnické mise. Stejně jako Bond byl i Stierlitz mimořádně schopný, fanynkami obletovaný a úspěšně dokončil všechny své mise. Odhaduje se, že v roce 1973, když byly v televizi uvedeny stierlitzovy příběhy nazvané Sedmnáct momentů jara, je sledovalo na 50 až 80 milionů televizních diváků.

Stierlitz se Bondovi podobal v nadprůměrných fyzických schopnostech, nicméně v dalších oblastech se lišili. Zatímco Bond nedá dopustit na své nemíchané martini, Stierlitz preferuje sklenici koňaku. Místo Aston Martina pak Stierlitz dával přednost automobilu Horch a z evropských jazyků hovořil všemi kromě irštiny a albánštiny.

Stierlitzova zázračná tělesná obratnost a těsné úniky poskytovaly živnou půdu lidové tvořivosti. Stierlitz vykopl dveře a po špičkách se plížil k zamyšlenému Bormannovi, byl jeden z oblíbených tehdejších vtipů.

Server BBC uvádí, že v době natáčení filmu o Stierlitzovi bylo Putinovi 21 let, do služeb ruské tajné služby KGB vstoupil o dva roky později. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1