Spalničky spolehlivě eliminovalo očkování, teď se ale vracejí. V ohrožení jsou děti i dospělí | info.cz

Články odjinud

Spalničky spolehlivě eliminovalo očkování, teď se ale vracejí. V ohrožení jsou děti i dospělí

Spalničky jsou vysoce nakažlivé virové onemocnění, které nejčastěji postihuje děti předškolního věku, ale ohrožuje však i dospělé. Onemocnění se projevuje horečkou až 40°C, rýmou, kašlem, slzícíma očima, světloplachostí a v ústech na sliznici tváře se objevují bělavé tečky se zarudlým okolím. Při horečce se postupně vysévá až splývavá červená vyrážka nejprve za ušima, na obličeji, poté postupuje na krk, trup a končetiny a shodně také pak postupně ustupuje.

Virus spalniček se přenáší kapénkovou infekcí přes sliznice nosohltanu a spojivek, poté se virus dostává do lymfatického systému. Od nakažení k propuknutí nemoci dochází průměrně za 13 dní, člověk je však infekční už dva až čtyři dny před výskytem vyrážky a ještě čtyři dny po jejím ústupu. Po onemocnění získává postižený dlouhodobou imunitu.

Proti spalničkám existuje spolehlivé očkování. Před zahájením plošného očkování bylo v Československu hlášeno kolem 50 tisíc onemocnění ročně, v roce 1982 se podařilo přerušit přirozený proces šíření spalničkového viru v populaci, vyskytovaly se jen ojedinělé případy. Úmrtí na tuto nemoc v ČR nebylo zaznamenáno od roku 1980. Plošné pravidelné očkování proti spalničkám bylo na území Československa zahájeno v roce 1969 aplikací jedné dávky vakcíny. Od roku 1975 bylo očkování rozšířeno na dvoudávkové schéma.

V současné době je první dávka aplikována dětem od 15. měsíce věku, druhá za šest až deset měsíců poté. Očkování je povinné, je součástí takzvané MMR vakcíny, která obsahuje také protilátky proti zarděnkám a příušnicím. V zemích, kde očkování není zavedeno, jsou spalničky nebezpečným, život ohrožujícím onemocněním. Z celosvětového pohledu patří toto onemocnění mezi nejčastější příčiny úmrtí dětí do pěti let.

V posledních letech byl v ČR zaznamenán růst počtu případů spalniček, který podobně jako jinde v Evropě souvisí zejména s přenosem onemocnění z jiného území. Epidemie vznikají kvůli chybějícímu či neúplnému očkování nebo vyvanutí imunity z očkování v dospělosti. Názory na prospěšnost očkování se liší, někteří lidé je odmítají a část rodičů ho odkládá do vyššího věku dítěte. Předminulý týden bylo v ČR 88 případů spalniček, z toho 59 v Praze.

Víte, jaké očkování potřebujete při cestách do zahraničí? Čtěte zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud