Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Špatné vztahy rodině můžou způsobit záněty i demenci, tvrdí vědci

Špatné vztahy rodině můžou způsobit záněty i demenci, tvrdí vědci

Nevycházíte s příbuznými zrovna nejlépe? Pravděpodobně víte, že vám to může značně znepříjemnit život. Podle nové studie ale nedobré rodinné vztahy mohou mít vážné dopady na lidské zdraví. Závěry ukazují, že senioři mající nespolehlivé, kritické a otravné příbuzné, trpí častěji demencí.

Kvůli nepěkným vztahům lidé totiž častěji kouří a pijí alkohol a tyto dva faktory značně zvyšují riziko onemocnění demencí, píše server The Telegraph

Dřívější studie již odhalily, že podpora okolí udržuje starší lidi zdravější po delší dobu. Negativní dopad ale doposud odhalen nebyl. „Vztah nebo společenské vazby, které nefungují, mohou být zdrojem intenzivního mezilidského stresu, který může mít negativní dopad na fyzické a mentální zdraví starších lidí,“ říká Mizanur Khondoker, lektor medicínské statistiky na Norwich Medical School.

„Nejedná se pouze o množství sociálních vazeb ale také kvalitu, jež může být důležitým faktorem ovlivňující mentální zdraví starších lidí,“ dodává. Průzkum probíhal následujícím způsobem – vědci se ptali 10 tisíc lidí na to, jak moc je příbuzní kritizují a jak moc je štvou. Účastníci to ohodnotili na stupnici od jedné do čtyř.

Výzkum potvrzuje, jak je důležité mít milující a podporující rodinu. Rovněž může pomoci lékařům, zdravotním sestrám či pečovatelům při odhalování rizikových faktorů při rozvoji demence. Výzkum tak naznačuje, že špatné vztahy vedou k zánětům a nezdravému životnímu stylu a ty následně mohou způsobit vznik demence.

Podle studie tak vztahy s příbuznými, kteří mají pochopení, jsou spolehliví a chápaví, výrazně přispívají k dobrému mentálnímu zdraví. Riziko vzniku demence se snižuje až o 17 procent, výrazně pozitivní vliv měl především kontakt s dětmi. Starší lidé, kteří tráví čas s dětmi, podle vědců neupadají tak často do deprese.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744