Špatné vztahy rodině můžou způsobit záněty i demenci, tvrdí vědci | info.cz

Články odjinud

Špatné vztahy rodině můžou způsobit záněty i demenci, tvrdí vědci

Nevycházíte s příbuznými zrovna nejlépe? Pravděpodobně víte, že vám to může značně znepříjemnit život. Podle nové studie ale nedobré rodinné vztahy mohou mít vážné dopady na lidské zdraví. Závěry ukazují, že senioři mající nespolehlivé, kritické a otravné příbuzné, trpí častěji demencí.

Kvůli nepěkným vztahům lidé totiž častěji kouří a pijí alkohol a tyto dva faktory značně zvyšují riziko onemocnění demencí, píše server The Telegraph

Dřívější studie již odhalily, že podpora okolí udržuje starší lidi zdravější po delší dobu. Negativní dopad ale doposud odhalen nebyl. „Vztah nebo společenské vazby, které nefungují, mohou být zdrojem intenzivního mezilidského stresu, který může mít negativní dopad na fyzické a mentální zdraví starších lidí,“ říká Mizanur Khondoker, lektor medicínské statistiky na Norwich Medical School.

„Nejedná se pouze o množství sociálních vazeb ale také kvalitu, jež může být důležitým faktorem ovlivňující mentální zdraví starších lidí,“ dodává. Průzkum probíhal následujícím způsobem – vědci se ptali 10 tisíc lidí na to, jak moc je příbuzní kritizují a jak moc je štvou. Účastníci to ohodnotili na stupnici od jedné do čtyř.

Výzkum potvrzuje, jak je důležité mít milující a podporující rodinu. Rovněž může pomoci lékařům, zdravotním sestrám či pečovatelům při odhalování rizikových faktorů při rozvoji demence. Výzkum tak naznačuje, že špatné vztahy vedou k zánětům a nezdravému životnímu stylu a ty následně mohou způsobit vznik demence.

Podle studie tak vztahy s příbuznými, kteří mají pochopení, jsou spolehliví a chápaví, výrazně přispívají k dobrému mentálnímu zdraví. Riziko vzniku demence se snižuje až o 17 procent, výrazně pozitivní vliv měl především kontakt s dětmi. Starší lidé, kteří tráví čas s dětmi, podle vědců neupadají tak často do deprese.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud