Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Špatným splachováním si zaděláváte na zdravotní problémy. Podívejte se, jakých chyb se vyvarovat

Špatným splachováním si zaděláváte na zdravotní problémy. Podívejte se, jakých chyb se vyvarovat

Přijdete na toaletu, vykonáte potřebu, spláchnete a jdete pryč. Tak vypadá každodenní realita většiny lidí, kteří však zapomínají na jeden důležitý detail. Podle mikrobiologů byste měli při každém spláchnutí nejdříve dát poklop od záchodu dolů. Pokud to neděláte, škodíte sami sobě. 

Při spláchnutí toalety se prudký vodní proud mísí s odpadem, do vzduchu se však zároveň uvolňují bakterie, které se dokážou rozptýlit až do vzdálenosti necelých pěti metrů. Pokud máte záchod spojený s koupelnou, mikrobi se tak mohou dostat kromě podlahy také na umyvadlo s vaším zubním kartáčkem. 

Nejnebezpečnější jsou přitom starší záchody, které splachují za většího tlaku vodu. K nepříjemnému jevu, označovaném jako „záchodový dým“, přesto dochází i u moderních toalet s nižším tlakem. S odkazem na Business Insider o tom informuje britský server Daily Mail.

„Je dobré dávat sedátko dolů, zvlášť pokud koupelnu používá více lidí,“ tvrdí mikrobiolog z univerzity v New Yorku Philip Tierno.

Tierno navíc doporučuje nenechávat kartáčky nebo věci, kterých se dotýkáte ústy, na umyvadle, i když jste zvyklí dávat poklop od záchodu dolů. „Ujistěte se, že jsou vaše kelímky a zubní kartáčky schované,“ říká mikrobiolog, podle které je bezpečnější zavřít je do koupelnové skříňky. Jen tak jsou před záchodovými bakteriemi skutečně chráněné.

Ne všude však poklop od toalety naleznete – takovým příkladem jsou veřejné záchodky. Zde proto Tierno doporučuje opustit záchod v době spláchnutí. Přestože je podle něj dobré se všech těchto pravidel držet, základem je dodržovat to, co se každý naučil už jako malé dítě. „Nejdůležitější je umýt si ruce, než toaletu opustíte,“ říká mikrobiolog.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1