Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Špičkové funkce z iPhonu X za lidovou cenu? Apple na vás myslí, chystá iPhone SE 2

Špičkové funkce z iPhonu X za lidovou cenu? Apple na vás myslí, chystá iPhone SE 2

Nestává se často, aby výrobce mobilní techniky prodával smartphone s vpodstatě nezměněným designem šestý rok za sebou. Applu se to však povedlo. Když v roce 2012 představoval iPhone 5, asi jen málokdo si dokázal představit, že s námi tento model vydrží až do současnosti. V průběhu let prošel původní iPhone páté generace řadou změn. Teď se bude psát další kapitola.

Rok po svém nástupu se představil iPhone 5s, který „domácí“ tlačítko nahradil čtečkou otisků prstů. O tři roky později pak Apple k nestárnoucímu designu sáhl potřetí, když na trh uvedl svůj cenově dostupný iPhone SE. Známé tělo tehdy osadil hardwarem z iPhonu 6s a stvořil tak smartphone, který za poměrně přijatelnou cenu nabídl oslnivý výkon tehdejší vlajkové lodě značky.

iPhone SE ovšem není volbou jen pro uživatele, kteří mají hlouběji do kapsy. Své příznivce si získával také kompaktními rozměry, na které v době až šestipalcových obrů nedá spousta lidí dopustit.

A právě cena a na dnešní poměry až miniaturní rozměry jsou hlavním důvodem, proč Apple v současnosti připravuje novou verzi iPhonu SE. Ta by se na trhu měla objevit v průběhu tohoto roku. Ač prvotní informace a úniky informací z dodavatelského řetězce Applu naznačovaly, že se změny odehrají pouze v hardwarové části a vzhled se tak opět nijak nezmění, poslední zprávy ukazují, že iPhone SE 2 projde výraznou proměnou. 

Například zadní strana přístroje už nebude vyrobena z hliníku. Nahradí ji sklo, jímž jsou v současné době osazeny i další iPhony v prodeji. Hlavním důvodem změny materiálu na je podpora bezdrátového nabíjení, které přes hliníkový kryt není možné.

Další výrazná změna pak potěší zejména ty, kteří doteď pokukovali spíše po iPhonu X. Také iPhone SE 2 by měl totiž dostat displej roztažený na téměř celou přední stranu zařízení. Obrazovka se tak ze čtyřech palců rozroste až k pěti palcům.

Tyto spekulace nedávno nepřímo potvrdil čínský výrobce mobilního příslušenství Olixar, který už začal přijímat předobjednávky na ochranná skla k iPhonu SE 2. Ta jsou přitom vyrobena s výstupkem, který je známý právě z iPhonu X, kde tvoří charakteristický prvek. Olixar si je svými zdroji tak jistý, že podle svých slov začne brzy vyrábět pro zatím nepředstavený model také silikonové obaly.

Stejně jako vlajková loď z dílny kalifornského výrobce se i model z druhého konce nabídky bude muset rozloučit s Touch ID. Čtečku otisků prstů nahradí funkce skenování obličeje Face ID. Apple chtěl novinku původně představit v průběhu června. Vzhledem k tomu, že výroba nového modelu ještě ani nezačala, vypadá to, že firma přesune premiéru na září, kdy světu představí celou novou paletu svých smartphonů.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1