Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Špičkové funkce z iPhonu X za lidovou cenu? Apple na vás myslí, chystá iPhone SE 2

Špičkové funkce z iPhonu X za lidovou cenu? Apple na vás myslí, chystá iPhone SE 2

Nestává se často, aby výrobce mobilní techniky prodával smartphone s vpodstatě nezměněným designem šestý rok za sebou. Applu se to však povedlo. Když v roce 2012 představoval iPhone 5, asi jen málokdo si dokázal představit, že s námi tento model vydrží až do současnosti. V průběhu let prošel původní iPhone páté generace řadou změn. Teď se bude psát další kapitola.

Rok po svém nástupu se představil iPhone 5s, který „domácí“ tlačítko nahradil čtečkou otisků prstů. O tři roky později pak Apple k nestárnoucímu designu sáhl potřetí, když na trh uvedl svůj cenově dostupný iPhone SE. Známé tělo tehdy osadil hardwarem z iPhonu 6s a stvořil tak smartphone, který za poměrně přijatelnou cenu nabídl oslnivý výkon tehdejší vlajkové lodě značky.

iPhone SE ovšem není volbou jen pro uživatele, kteří mají hlouběji do kapsy. Své příznivce si získával také kompaktními rozměry, na které v době až šestipalcových obrů nedá spousta lidí dopustit.

A právě cena a na dnešní poměry až miniaturní rozměry jsou hlavním důvodem, proč Apple v současnosti připravuje novou verzi iPhonu SE. Ta by se na trhu měla objevit v průběhu tohoto roku. Ač prvotní informace a úniky informací z dodavatelského řetězce Applu naznačovaly, že se změny odehrají pouze v hardwarové části a vzhled se tak opět nijak nezmění, poslední zprávy ukazují, že iPhone SE 2 projde výraznou proměnou. 

Například zadní strana přístroje už nebude vyrobena z hliníku. Nahradí ji sklo, jímž jsou v současné době osazeny i další iPhony v prodeji. Hlavním důvodem změny materiálu na je podpora bezdrátového nabíjení, které přes hliníkový kryt není možné.

Další výrazná změna pak potěší zejména ty, kteří doteď pokukovali spíše po iPhonu X. Také iPhone SE 2 by měl totiž dostat displej roztažený na téměř celou přední stranu zařízení. Obrazovka se tak ze čtyřech palců rozroste až k pěti palcům.

Tyto spekulace nedávno nepřímo potvrdil čínský výrobce mobilního příslušenství Olixar, který už začal přijímat předobjednávky na ochranná skla k iPhonu SE 2. Ta jsou přitom vyrobena s výstupkem, který je známý právě z iPhonu X, kde tvoří charakteristický prvek. Olixar si je svými zdroji tak jistý, že podle svých slov začne brzy vyrábět pro zatím nepředstavený model také silikonové obaly.

Stejně jako vlajková loď z dílny kalifornského výrobce se i model z druhého konce nabídky bude muset rozloučit s Touch ID. Čtečku otisků prstů nahradí funkce skenování obličeje Face ID. Apple chtěl novinku původně představit v průběhu června. Vzhledem k tomu, že výroba nového modelu ještě ani nezačala, vypadá to, že firma přesune premiéru na září, kdy světu představí celou novou paletu svých smartphonů.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1