Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Špion, který se dostal až před Kim Čong-ila: Nahrávací zařízení měl ukryté v přirození

Špion, který se dostal až před Kim Čong-ila: Nahrávací zařízení měl ukryté v přirození

Podařilo se mu to, co nikomu před ním. Jihokorejský špion Park Chae-seo pronikl do KLDR, získal důvěru tamního vedení země a dokonce desítky minut jednal s vůdcem Kim Čong-ilem. To je skutečný, dvacet let starý příběh, na jehož motivy nyní v Koreji vzniknul knižní a filmový bestseller, který vyprodává knihkupectví a kinosály. Špion Park v rozhovoru přiznává, že v době setkání se severokorejským krutovládcem měl nahrávací zařízení umístěné v penisu. 

Příběh, který bere dech, asijská variace na legendárního 007. To je životní story jihokorejského špiona Park Chae-sea, který se před dvaceti lety setkal tváří v tvář se severokorejským lídrem Kim Čong-ilem. Jeho příběh dnes vyprodává jihokorejské knihkupectví a kinosály, jen během prvních třech týdnů od premiéry film The Spy Gone North v kině shlédlo pět milionů Korejců. Nyní špion Park promluvil o okolnostech svého starého husarského kousku v exkluzivním rozhovoru.

„Žít jako špion bylo extrémně stresující a náročné,“ vzpomíná Park v rozhovoru pro agenturu AFP. „Mohla mě odhalit sebemenší chyba, zaváhání, stupidní přeřeknutí.“ Trest by byl fatální. Severokorejský režim je známý krutostí k vlastním obyvatelům, těžko si jen představovat, jaká muka by musel zažít špion nenáviděné mocnosti, se kterou je KLDR formálně stále ve válečném stavu.

Park do jihokorejské vojenské rozvědky nastoupil v roce 1990, jeho prací bylo shromažďování informací o severokorejském jaderném programu. O pět let později vstoupil do tajné služby ANSP, kde mu bylo přidělena jeho přezdívka – Černá Venuše. S krytím obchodníka se starožitnostmi přesídlil do čínského Pekingu, a vybudoval si rozsáhlou síť severokorejských kontaktů. Když pomohl v Číně uvězněné dceři vlivné severokorejské rodiny, dostal Park kromě pozvánky do Pchjongjangu i možnost kontraktu na natáčení reklam propagujících Severní Koreu. To byla nabídka, kterou nešlo odmítnout. Tím spíše, že se dostal i ke zprostředkování prodejů historických vykopávek, zejména keramiky, mezi Severokorejci a Jihokorejci.

Park byl natolik schopný, že se v roce 1997 dostal až před samotného Kim Čong-ila. S ním se za přísných bezpečnostních podmínek sešel asi na třicet minut, vzpomíná. „Doteď si pamatuji, že měl chraplavý, zastřený hlas,“ vypráví Park pro agenturu AFP. „Na obavy nebo nervy jsem neměl čas. Naopak, byl jsem naprosto klidný. To, že jsem se setkal s Kim Čong-ilem, znamenalo, že mi Severokorejci věří.“ Park dodal, že byl speciálně vyškolený pro případ odhalení. Rozvědka jej naučila, jak se zabít jen za pomocí prstů, které tlačí na vybraná citlivá místa lidského těla. 

Severokorejský vůdce se podle Parka zajímal zejména o možnosti prodeje historických keramik a o nadcházející prezidentské volby v Jižní Koreji. Celý rozhovor pak Park nahrál pomocí speciálního zařízení, které měl umístěné ve svém penisu, načež se vrátil do Jižní Koreje. 

Namísto osudu hrdiny ale Parka čekaly jenom trable. Kvůli úniku informací jej vyhodili z tajné služby, v roce 2010 byl Jihokorejci zatčen kvůli podezření ze špionáže – nyní pro KLDR. Park samotné předávání informací nepopřel, tvrdí ale, že šlo o bezcenné informace, které vynesl jen proto, aby získal důvěru Severokorejců. Celý proces byl politicky motivovaný, uzavřel Park.

 

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232