Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Spíte rády při rozsvíceném světle? Zvyšujete tím pravděpodobnost, že onemocníte rakovinou, ukázala studie

Spíte rády při rozsvíceném světle? Zvyšujete tím pravděpodobnost, že onemocníte rakovinou, ukázala studie

Silnější osvětlení v noci může přispět k vzniku rakoviny prsu. Tvrdí to studie, kterou zpracovali vědci na Harvardově univerzitě. Závěry vycházejí i z dat organizace Nurses’ Health Study (NHS), která po desetiletí pomáhá zlepšovat povědomí o ženském zdraví.

Epidemiolog Peter James a jeho kolegové pozorovali vývoj rakoviny prsu u sester zapojených do NHS mezi lety 1989 a 2013. Pozornost přitom věnovali tomu, kde ženy bydlely a jaká byla v bezprostřední blízkosti lokality míra osvětlení.

Studie zjistila spojitost mezi osvětlením místa v noci a pozdějším rizikem vzniku rakoviny prsu. Čím bylo světla více, tím se riziko stupňovalo. Vědci přitom zohlednili i další faktory, které onemocnění ovlivňují, jako věk, počet dětí, váhu nebo užívání hormonální léčby.

Světlo negativně ovlivňuje přechod těla na noční režim, který běžně přichází po setmění. Narušuje tvorbu melatoninu, jenž má protirakovinné účinky. Silnější dopad mělo světlo u mladých žen před menopauzou.

Studie ukázala, že odchylky mezi jednotlivými místy nejsou příliš velké. Rozdíl mezi ohrožením v nejméně osvětlené a nejvíce osvětlené čtvrti je kolem 14 procent. Vědci se ale obávají, že výsledky mohou skutečná rizika podhodnocovat, jelikož nemají úplně dokonalé informace o všech faktorech, které onemocnění ovlivňují.

Expozice světla, kterou zkoumali prostřednictvím satelitních snímků, nezohledňuje individuální zdroje osvětlení. Studie je každopádně dalším argumentem v boji ekologů za snížení tzv. světelného smogu. Jeho regulaci připravuje i české Ministerstvo životního prostředí.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1