Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Společná nenávist prý sbližuje. Autoři nové seznamky spojují uživatele pomocí neoblíbených témat

Společná nenávist prý sbližuje. Autoři nové seznamky spojují uživatele pomocí neoblíbených témat

I z nenávisti může vzniknout láska – to potvrzuje nová seznamovací aplikace Hater, která dává dohromady uživatele, kteří nesnášejí stejné věci. Společná nenávist totiž podle autora aplikace lidi sbližuje. Snáze se tak můžou taky vyhnout trapasům, protože předem ví, co kdo nemá rád.

Seznamovací aplikace zažívají v posledních letech svůj boom. Ať už je to Tinder, nebo pro homosexuály Grinder, řada setkání se domlouvá už jen online. Oblíbené aplikace ale fungují hlavně na hodnocení osobních fotek uživatelů. To Hater je jiný.

I zde má každý uživatel osobní fotografie. Ještě předtím, než ale začne hledat svůj ideální protějšek, musí kromě požadovaného věku, pohlaví a lokality určit i věci, které nesnáší. A na výběr je toho dost.

Uživateli se zobrazují různá témata, například „telefonování při řízení“, „milovníci Applu“ nebo „Donald Trump“. Člověk následně přejetím po displeji určuje, jaký postoj k tématu má. Pokud s ním souhlasí, přejede doprava, pokud ne, doleva. Pokud je to jeho oblíbené srdeční téma, přejede nahoru, pokud ho vyloženě nesnáší, dolů. I to je inovace oproti jiným seznamovacím aplikacím, kde se prstem pohybuje jen doprava a doleva.

Autoři doplňují sporná témata každý den, zatím jich je v aplikaci asi tři tisíce. Čím víc uživatelé ohodnotí, tím snáze se jim bude nový protějšek hledat. Po ohodnocení témat může přijít řada na procházení ideálních partnerů. Kromě fotky se zobrazuje také procento shody nenávisti. Zároveň je možné se podívat, co vše zobrazený člověk nesnáší.

Seznámení pak už pokračuje klasicky. Zájem se projevuje přetažením na obrazovce doprava, nezájem doleva. Aplikace pak ty, kteří se navzájem označí pozitivně, propojí a umožní jim komunikaci.

Objevili se už ale i kritici, kteří upozorňují na to, aby se v síti neobjevila rasistická a podobná témata, která by umožnila sdružování extremistů. Autoři ale tvrdí, že témata pečlivě vybírají sami a jakákoli rasistická, etnická nebo nábožensky urážlivá by nedovolili.

Aplikace je zatím dostupná pouze pro systém iOS, už brzo prý kromě angličtiny ale bude k dostání i v dalších jazykových mutacích a na platformě Android.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1