Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sportem proti stresu. Který pomůže nejvíc?

Sportem proti stresu. Který pomůže nejvíc?

Určitá míra stresu může nabudit k vynikajícímu výkonu. Ale všeho moc škodí. Přemíra stresu z práce může vést k podrážděnosti, úzkostlivým stavům, problémům se spánkem nebo k depresi. Pojďme se podívat, jak se stresem nejlépe zatočit pomocí sportu. 

Kolotoč všedního dne může být někdy velice vyčerpávající. Brzké ranní vstávání, zběsilý úprk do práce, ve které se vyžaduje 110% nasazení často až do pozdních večerních hodin. Ti šťastnější pak mají čas a energii na přípravu večeře, péči o děti a domácnost. Není divu, že si člověk potřebuje občas odpočinout. Alespoň na hodinku denně, kdy člověk udělá něco pro sebe. Nejlépe něco, při čem načerpá energii pro další pracovní výkon, případně vypustí nahromaděný vztek a frustraci, když se zrovna nedaří.

Tai-či

Tai-čiTai-čiautor: Shutterstock

O blahodárných účincích sportu pro klid duše a zdraví těla jste jistě už slyšeli. Ale proč byste měli zauvažovat právě nad ta-iči?

Tai-či, čínským názvem tchaj-ťi čchüan, není pouhý sport. Jedná se o starodávné bojové umění, které se původně cvičilo v taoistických klášterních komunitách. Bylo prostředkem duchovní alchymie, tedy metodou přeměny uvnitř těla s cílem navrátit a upevnit zdraví a prodloužit věk. Nepopíratelnou hodnotu mělo toto umění i v samotném boji, hlavně v tom beze zbraně. Obyčejní lidé obdivovali schopnosti sebeobrany mnichů a doprošovali se v klášterních komunitách, aby se je také mohli naučit. Mniši pak začali ze soucitu přijímat nezasvěcence jako své žáky.

Většina stylů tai-či, které se dnes cvičí, patří mezi laické (rodinné), které jsou s taoistickým tréninkem spojené jen nepřímo. Jang Čcheng-fu, mistr taiči v Pekingu, upravil způsob cvičení tak, aby v první řadě zlepšovalo fyzickou kondici a bylo vhodné pro všechny vrstvy obyvatelstva. Dnes ho znají miliony lidí po celém světě jako cvičení pro zdraví.

 

Tai-či ku zdraví

Tai-čiTai-čiautor: Shutterstock

Účinky tai-či na lidské zdraví se zabývá i vědecká komunita a výsledky nejsou vůbec špatné. V nejedné výzkumné zprávě se uvádí, že toto cvičení zbavuje nervozity a stresu, je efektivní v oblasti prevence a rekonvalescence kardiovaskulárních chorob, pozitivně ovlivňuje činnost mozku i centrální nervový systém a jeho prostřednictvím působí na zlepšení a soulad funkcí ostatních systémů v organizmu. Nelze opomenout ani příznivý vliv cvičení na kloubní a svalový systém a řadu dalších onemocnění.

Dodržováním všech zásad a principů tai-či, bychom tedy měli dosáhnout příjemného pocitu fyzického pohodlí i tiché a klidné mysli pro načerpání energie. Toho lze snadno dosáhnout pomocí cvičení základních uvolňovacích cviků či sestav.  Jako bojový sport ale může tai-či velice dobře posloužit i těm, kdo potřebují „vypustit páru” a načerpat dávku endorfinů.

Pokud si navíc někdo chce cvičení tai-či ještě více okořenit, může zkusit cvičení se zbraněmi. Ale opatrně!

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744