Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Spravedlnost přišla po 15 letech. Ve Francii vyřešili tajemnou smrt mladé ženy

Spravedlnost přišla po 15 letech. Ve Francii vyřešili tajemnou smrt mladé ženy

Boží mlýny melou, ale někdy velice pomalu. Ve Francii objasnili po letech záhadnou vraždu mladé ženy. Díky experimentům s testy DNA pomohl francouzský četník s americkým laboratorním technikem vyřešit zločin, který už policie oficiálně odložila. 

V lednu 2002 se ve francouzském departmentu Somma ztratila 24letá Elodie Kuliková. Rodina ji hledala dva dny, když farmář z okolí nahlásil, že ve své stodole našel něco divného. Nejdřív si myslel, že je to kus dřeva, při bližším pohledu ale zjistil, že je to ohořelé lidské tělo.

Obětí byla právě mladá bankovní manažerka Elodie. Dva dny předtím se setkala s přítelem na čaji ve městě Saint-Quentin. V 11 večer se Elodie vydala na cestu domů a rozhodla se jet po vedlejší cestě, aby se vyhnula hustému provozu. Tady její stopa končila. Policie ještě zaznamenala půlminutový telefonát o pomoc. Elodie na něm několik vteřin prosila o pomoc a v pozadí byly slyšet dva mužské hlasy, které ji pronásledují. Auto oběti našli policisté asi dva kilometry od stodoly. Bez otisků i jiných stop. Na místě činu pachatelé nechali použitý prezervativ a nedopalek cigarety.

Dle klasických postupů policie postupně odebrala vzorky DNA skoro šesti tisícům lidí v oblasti. A nenalezla žádnou shodu. Pátrání po zločincích po deseti letech v roce 2012 skončilo. Nepodařilo se zjistit, co se tu noc přesně odehrálo, ani kdo mohl vraždu spáchat.

Kapitán místní četnické stanice Emmanuel Pham-Hoai se ale s nevyřešeným zločinem nedokázal smířit. Podle přízvuku mužů na nahrávce zoufalého telefonátu na policii si stále myslel, že pachatelé byli místní. Prohledával kriminalistické časopisy a zjistil, že v americkém Denveru testují novou metodu identifikace zločinců. V případě, že nemůžou nebo nedokážou najít shodnou DNA z místa činu, otestují všechny obyvatele oblasti a hledají i částečnou shodu, která dokáže objevit příbuzné pachatele.

Pham-Hoai se spojil s vedoucím policejní laboratoře v Denveru Greggem LaBergem, který metodu vyzkoušel. „Použil jsem své základy francouzštiny, on zas mluvil lámanou angličtinou, ale snažili jsme se dorozumět a vyřešit, jak mu můžu pomoci,“ vzpomíná LaBerge. Francouzskému četníkovi nabídl, že mu pošle potřebnou sestavu na testování částečné shody DNA. Francouzská vláda se ale obávala, že testováním by byla ohrožena práva rodiny a občanská práva, a dovoz sestavy zakázala. LaBerge proto dál hledal řešení a vysvětlil četníkovi, jak může částečně shodné DNA testovat i bez speciálních zařízení.

Metoda byla úspěšná a Pham-Hoai brzo našel částečnou shodu u muže, který byl ve vězení za sexuální napadení. Zjistilo se, že měl syna, který zemřel rok a půl po napadení Elodie. Policie nařídila exhumaci jeho těla a potvrdilo se, že na farmě v roce 2002 vraždil právě on – Greg Wiart.

Ztracenou dceru to nicméně Jacky Kulikovi nevrátí. Každý rok za ni v den její smrti nechává sloužit mši. Několik let po Elodie zemřela i její matka. Ze zoufalství se prý chtěla otrávila jedem na krysy. Sebevražedný pokus jí však nevyšel a ona umírala dalších devět let.

Na facebooku můžete ostatně najít skupinu, kde lidé podporují otce Elodie i po 15 letech od její tragické smrti.

Příběh totiž neskočil. Na policejní nahrávce telefonátu zoufalé Elodie byl tehdy slyšet ještě další mužský hlas. Policie proto zatkla kamaráda Grega Wiarta, se kterým údajně často popíjeli, a jeho hlas se prý významně shodoval s tím na nahrávce. Willie Bardon byl ale po roce a půl propuštěn kvůli nedostatku důkazů. Policie ho však nadále sleduje a je možné, že se jednoho dne bude konat i soud.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744