Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Stačí slovo a podříznu tě,“ slýchávala vdova po vojákovi Islámského státu. K radikálům se chce přesto vrátit

„Stačí slovo a podříznu tě,“ slýchávala vdova po vojákovi Islámského státu. K radikálům se chce přesto vrátit

Umm Rašídové je 21 let. Ještě před dovršením dospělosti jí zemřeli rodiče, při bitvě o syrské město Rakka ztratila i prvního manžela. Z bašty islamistů utekla kvůli obavám o život svého dítěte potom, co o život přišel otec jejího potomka a voják islamistů. V otevřeném rozhovoru pro server Daily Beast ale ničeho nelituje. Mezi radikály se chce v budoucnosti vrátit.

Rašídová se po sňatku s emírem stala členkou ženské morální policie. Kontrolovala jejich oblečení, když se dopustily přestupku, brutálně je zmlátily. S novináři ale teď promluvila i o tom, jaký byl život s jejími dvěma muži z řad islamistů.

Nejprve se Umm provdala za emíra IS Abu Abdullaha. „Nic jsem o něm nevěděla, ale ani jsem to nepotřebovala. V obchodě jsem si mohla koupit cokoliv, co jsem potřebovala,“ svěřila se mladá stoupenkyně islamistů a promluvila i o jeho temné stránce: „Řekl mi, že jestli udělám něco špatně, co nebude v souladu s učením Islámského státu, podřízne mě. Takže si mám dávat pozor.“

Nic z toho jí ale nevadilo, zcela oddaná fanatickému výkladu Koránu se nemohla dočkat svého prvního potomka. Otěhotnět se jí ale nepodařilo, její muž navíc nedlouho po svatbě muž padl. „Stalo se to v únoru 2015 po úderu koaličních spojenců (vedených USA, pozn. red.),“ svěřila se Rašídová.

Vdovou ale moc dlouho nezůstala, jejím dalším mužem se stal Tunisan Abu Saif. S ním otěhotněla, krátce po tom ale zemřel i on.Nyní žije už devět měsíců v Turecku se svým dítětem. Jen co odroste, plánuje se počtvrté vdát. „Musím pomáhat Islámskému státu. Nejsou tam vůbec tak špatní lidé, jak se zdá,“ říká Rašídová,

Na příkladu Rašídové je dobře vidět to, co se islamistům z IS povedlo v dalších tisících případech: přeměnit mladou dívku se sny v krvelačné monstrum.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744