Stalinův vědec chtěl zkřížit člověka s opicí. Neuspěl a zemřel ve vyhnanství | info.cz

Články odjinud

Stalinův vědec chtěl zkřížit člověka s opicí. Neuspěl a zemřel ve vyhnanství

Je možné zkřížit člověka a opici? V Sovětském svazu si mysleli, že to lze. Alespoň během dvacátých let minulého století, kdy se o to marně snažil tamní vědec Ilja Ivanovič Ivanov. Výzkum podpořil i sám Stalin.

Legendy tvrdí, že sovětského vůdce fascinovala myšlenka vytvořit nebojácného a vytrvalého zabijáka. Žádné věrohodné důkazy pro to ale neexistují. Když v roce 1925 Ivanovovi jeho vysněný výzkum začal sponzorovat, pravděpodobněji bažil po něčem jiném. Jako velký ateista doufal, že by kříženec potvrdil teorii o evoluci člověka z opice a definitivně rozmetal církevní učení.

„Nápad, který profesor Ivanov předložil, by mohl náboženství zasadit rozhodující ránu, což bychom rozhodně využili v naší propagandě a v boji za osvobození pracujícího lidu z područí církve,“ píše se v rozhodnutí o udělení grantu.

Ivanov po zkřížení člověka s primátem toužil ještě před první světovou válkou. Stalin v něj vložil důvěru i díky jeho předešlým úspěchům. Vědci se podařilo zkřížit zebru s koněm Převalského nebo oslem.

Vycházel přitom z teorie, že když se podobají lidské a opičí krevní buňky, bude tomu tak i u těch pohlavních. Poté, co mu sovětský diktátor přiklepl grant v přepočtu v hodnotě tří milionů korun, odjel do Afriky.

V Guineji se Ivanov pokusil lidským semenem oplodnit tři šimpanzí samice. Žádná z nich však nezabřezla. Pokus se šimpanzi přitom dává z dnešního pohledu větší logiku než následný experiment.

Po africkém debaklu se Ivanov vrátil zpět do Sovětského svazu. Usídlil se v dnešní Gruzii a zkusil opačný postup. K oplodnění lidských dobrovolnic ale chtěl použít sperma z orangutanů. Nechal si kvůli tomu přivézt samce jménem Tarzan. Orangutani jsou však s člověkem méně příbuzní než šimpanzi.

Výhodou obráceného postupu byl menší počet potřebných zvířat. Zatímco oplodnit tři opice nestačilo ani na vyvrácení teorie, nyní by Ivanov nemusel mít k dispozici více než jednoho samce. Jenže problém nastal na opačné straně. Ivanov nesehnal dostatečný počet žen, které by s experimentem souhlasily.

Přesněji řečeno, dlouho nemohl sehnat žádnou. A když se na něj konečně usmálo štěstí a jedna dobrovolnice se přihlásila, Tarzan zemřel.

Selhání rozlítilo i Stalina, který do té doby nad Ivanovovými pokusy držel ochrannou ruku. Vědec musel v roce 1930 odejít do vyhnanství na území dnešního Kazachstánu. Se svým snem se definitivně rozloučil a o dva roky později zemřel.

Myšlenka na zkřížení dvou živočišných druhů však přetrvala. V 60. letech odchytili v Kongu šimpanze, který dostal jméno Oliver. Měl lidské obličejové rysy a chodil vzpřímeně jako člověk. Výzkumníci ho považovali za produkt křížení, nikdy to ale nedokázali.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud