Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stát Afrika a neexistující San Escobar. 5 státníků, kteří mají velké problémy s geografií

Stát Afrika a neexistující San Escobar. 5 státníků, kteří mají velké problémy s geografií

Americký prezident v uplynulých dnech opět nahrál svým kritikům, tentokrát kvůli zjevným mezerám v zeměpise. Podle všeho totiž přišel s novou zemí jménem Nambia. Prezident ji zmínil během státnického oběda s africkými lídry v New Yorku. Kde tento bájný stát leží, není jasné. Podle Trumpova vyjádření je ale „zdravotní systém Nambie čím dál více soběstačný".

Americký prezident měl zřejmě na mysli Namibii, tedy stát ležící v jihozápadní Africe, který není úplně snadno přehlédnutelný, protože jeho rozloha se rovná zhruba Německu a Francii dohromady. Jasně ale zmínil Nambii, a to dokonce dvakrát. Na Twitteru se vzápětí objevily příspěvky, které chybu zesměšňují.

Jak připomíná britská BBC, Trump může hledat útěchu ve skutečnosti, že není zdaleka prvním politikem ani americkým prezidentem, který má zjevně mezery v geografii. Britský ministr zahraničí Boris Johnson se dopustil v souvislosti s Afrikou ještě většího přešlapu. Nazval ji totiž státem. Na konferenci britských konzervativců konkrétně řekl: „Délka života v Africe obdivuhodně vzrostla, když zem vstoupila do mezinárodního ekonomického systému“. Jen pro připomenutí: Afrika je kontinent, na němž se nachází více jak padesátka států sdružených v Africké unii.

Americký prezident George W. Bush si v roce spletl Rakousko s Austrálií (v angličtině Austria a Australia). S tehdejším australským premiérem Johnem Howardem tehdy probíral nasazení „rakouských“ vojáků na Blízkém Východě. Rakousko tam opravdu žádné nemělo.

I další podobně znějící státy zamotaly politikům hlavu. Tehdejší italský premiér Silvio Berlusconi vystoupil v roce 2004 na konferenci v Římě po boku slovinského předsedy vlády Antona Ropa. Berlusconi ovšem před novináři přednesl: „Jsem velmi šťastný, že tu dnes jsem s premiérem Slovenska“. Ponížená slovinská delegace tenkrát požádala novináře, ať chybu ve svých zprávách nezmiňují. Zrovna pomíchání Slovenska a Slovinska je ale natolik běžné, že už ho tamní diplomaté berou s humorem.

720p 360p
Malcolm Turnbull se strefoval do Donalda Trumpa

Nakonec je tu polský politik, který dokázal přijít se svou naprosto novou zemí. Polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski před několika měsíci pronesl k novinářům, že se setkal s představiteli téměř dvacítky zemí, včetně některých států Karibiku. Poprvé v historii země mezi ně měly patřit i země Belize a San Escobar. Háček je v tom, že druhý jmenovaný neexistuje. Ministerská kancelář se snažila zmatení racionálně vysvětlit. Na sociálních sítích se ale San Escobar mezitím dočkal vlastního profilu i PR kampaně lákající turisty.

Orientovat se ve světě je holt složité, což pro Čechy není žádná novinka. Když už nepleteme cizince faktem, že Československo je minulost, máme na stole bizarní záměnu jako po teroristickém útoku při maratonu v Bostonu. Vlna omylů, která útočníky spojovala s Českem namísto Čečenskem, si tehdy vynutila oficiální reakci tehdejšího velvyslance v USA Petra Gandaloviče, který na zmatení pojmů s nejistou mírou úspěšnosti poukazoval.

720p 480p 360p 240p

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1