Sukně od Zary pobuřuje. Lidé na ní vidí nenávistného žabáka | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sukně od Zary pobuřuje. Lidé na ní vidí nenávistného žabáka

Sukně od Zary pobuřuje. Lidé na ní vidí nenávistného žabáka

Španělská módní značka Zara schytala kritiku za jeden ze svých výrobků. Žába na džínové sukni totiž zákazníkům připomínala žabáka Pepeho, kterého si jako symbol zvolila některá krajně pravicová hnutí. Společnost ale jakoukoli souvislost popírá.

Na džínové sukni jsou hned dva obličeje žab. Mají nasazené sluneční brýle a koukají do různých směrů. Někteří zákazníci však v ozdobě viděli něco jiného než nevinného tvora. „Tohle je špatné,“ tweetovala například spisovatelka Meagan Fredetteová.

Hlava podle ní připomíná žabáka Pepeho. Když Matt Furie v roce 2006 postavičku stvořil, nešlo o nic špatného. Později si ji ale přivlastnili krajně pravicoví aktivisté. Rázem z ní byl symbol nenávisti.

Zara se okamžitě ohradila, že mezi ozdobou a Pepem není žádná souvislost. „Sukně byla vytvořena v rámci omezené kolekce Oil-On-Denim ve spolupráci s umělci. Navrhl ji Mario de Santiago, který prostřednictvím své práce zkoumá společenské interakce,“ cituje list The Independent firmu s tím, že nápad pochází z malby, kterou umělec nakreslil před čtyřmi lety.

Brání se i autor žabáka. Podle něj je Pepe pohodovou a dobře naladěnou žábou. Navzdory tomu ho Liga proti hanobení zařadila mezi supermachistické symboly. Každé zobrazení tak vyvolává reakce pobouřených lidí.

Zara nečelí kritice poprvé. Před třemi lety jejím zákazníkům vadila dětská pruhovaná košile se žlutou hvězdou. Ta nápadně připomínala označení židů za druhé světové války.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.