Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sukně od Zary pobuřuje. Lidé na ní vidí nenávistného žabáka

Sukně od Zary pobuřuje. Lidé na ní vidí nenávistného žabáka

Španělská módní značka Zara schytala kritiku za jeden ze svých výrobků. Žába na džínové sukni totiž zákazníkům připomínala žabáka Pepeho, kterého si jako symbol zvolila některá krajně pravicová hnutí. Společnost ale jakoukoli souvislost popírá.

Na džínové sukni jsou hned dva obličeje žab. Mají nasazené sluneční brýle a koukají do různých směrů. Někteří zákazníci však v ozdobě viděli něco jiného než nevinného tvora. „Tohle je špatné,“ tweetovala například spisovatelka Meagan Fredetteová.

Hlava podle ní připomíná žabáka Pepeho. Když Matt Furie v roce 2006 postavičku stvořil, nešlo o nic špatného. Později si ji ale přivlastnili krajně pravicoví aktivisté. Rázem z ní byl symbol nenávisti.

Zara se okamžitě ohradila, že mezi ozdobou a Pepem není žádná souvislost. „Sukně byla vytvořena v rámci omezené kolekce Oil-On-Denim ve spolupráci s umělci. Navrhl ji Mario de Santiago, který prostřednictvím své práce zkoumá společenské interakce,“ cituje list The Independent firmu s tím, že nápad pochází z malby, kterou umělec nakreslil před čtyřmi lety.

Brání se i autor žabáka. Podle něj je Pepe pohodovou a dobře naladěnou žábou. Navzdory tomu ho Liga proti hanobení zařadila mezi supermachistické symboly. Každé zobrazení tak vyvolává reakce pobouřených lidí.

Zara nečelí kritice poprvé. Před třemi lety jejím zákazníkům vadila dětská pruhovaná košile se žlutou hvězdou. Ta nápadně připomínala označení židů za druhé světové války.