Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sůl nezabíjí, je to fáma. Vědec přišel s překvapivou teorií, podle které je v ohrožení váš sexuální život

Sůl nezabíjí, je to fáma. Vědec přišel s překvapivou teorií, podle které je v ohrožení váš sexuální život

Přílišné solení zabíjí, varují lékaři víc než čtyřicet let. Nezdravý návyk srovnávají i s kouřením nebo nedostatkem pohybu. Normy doporučovaly příjem pouze jedné čajové lžičky soli denně. Jinak prý hrozí vysoký krevní tlak, který vede až k srdečním poruchám. Jenže to prý vůbec není pravda, tvrdí dnes vědci na základě nových zjištění.

Na „stranu soli“ se přidává například James DiNicolantonio, který působí v americkém Missouri. Ve své praxi studoval data z víc než 500 dokumentů a studií o soli. A došel k jasnému závěru: neexistuje přímý důkaz, že by solení škodilo. Naopak. Používání příliš malého množství soli může vést k tloustnutí, zvyšuje riziko cukrovky, a dokonce může vést ke zhoršení sexuálního života.

Podle současných tabulek by člověk měl přijmout maximálně šest gramů soli denně, což je o něco méně než jedna čajová lžička. Pokud patříte k rizikovým skupinám, je limit ještě nižší.

Sůl je ale zároveň živina, kterou lidské tělo potřebuje. A zmíněné limity jdou podle experta proti všem přirozeným instinktům. Lidé, kteří solí podle chuti, podle něj použijí zhruba jeden a půl čajové lžičky denně.

Proč tedy před solí většina doktorů tak varuje? Může za to lékařská teze, že velké množství soli vede ke zvýšenému krevnímu tlaku. Podle DiNicolantonia to ale neplatí. Odborná literatura prý dokazuje, že zhruba 80 procent lidí s normální krevním tlakem nevykazuje vůbec žádné znaky zvýšeného tlaku, pokud zvýší příjem soli. A naopak: pacienti se zvýšeným tlakem většinou nevykazují přecitlivělost na sůl.

Mýtus o škodlivosti solení údajně vznikl před sto lety na základě některých lékařských hypotéz. A pak se jen opakoval a opakoval v dalších letech.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1