Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Supermarket vyčistil regály od zboží ze zahraničí. Gesto proti rasismu sklidilo velký ohlas

Supermarket vyčistil regály od zboží ze zahraničí. Gesto proti rasismu sklidilo velký ohlas

Německo patří nejvíce multikulturní země v Evropě, v poslední době však v zemi začal strmě stoupat počet nenávistných útoků vůči přistěhovalcům. Proti tomu se rozhodl bojovat hamburský supermarket Edeka, který z regálů odstranil všechno zboží vyrobené nebo vypěstované v zahraničí. Pulty tak zůstaly téměř prázdné, přesto se obchod od lidí dočkal řady pozitivních ohlasů.

Z regálů supermarketu Edeka zmizely potraviny, jako jsou olivy z Řecka, sýr z Francie nebo rajčata ze Španělska. Obchod navíc vyprázdněné prostory vyzdobil cedulemi s nápisy: „Tato police je bez rozmanitosti celkem nudná“ nebo „Náš výběr dnes zná hranice“.

Obchod se tak rozhodl lidem připomenout, jak by jejich země vypadala bez různorodosti a pestrosti, kterou přináší cizí kultury.

„Edeka symbolizuje rozmanitost a náš sortiment nabízí širokou škálu potravin, které byly vyrobeny v různých regionech Německa. Jsou zde ale společně s výrobky z jiných zemí, čímž vytváříme jedinečnou rozmanitost, které si naši zákazníci cení,“ říká mluvčí supermarketu.

Kontroverzní krok supermarketu zvedl vlnu zájmu zákazníků. Na sociálních sítích začaly kolovat fotky s prázdnými regály, které doposud získaly kolem 25 tisíc reakcí. „Těší nás, že jsme dostali tak pozitivní zpětnou vazbu na naší sobotní akci,“ dodává mluvčí supermarketu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1