Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Svérázný projev úcty: Přistěhovalci přejmenovali syna na Putina

Svérázný projev úcty: Přistěhovalci přejmenovali syna na Putina

Až vlastizrádně mohou vyznít scény z běžného rodinného života, pokud rodina přistěhovalců přejmenuje potomka na počest vůdce státu, ve kterém se usadila. „Putin popadl kuchyňský nůž, běhal po domě a smál se na celé kolo, zatímco jeho zděšený bratr utekl a křičel 'Podřeže mě!',“ vylíčil ruský časopis Ogoňok. „Chuligána museli odzbrojit. Pak se rozbrečel z plných plic a pokoušel se žalobníčka pokousat.“

Tento Putin v Rusku zatím první svého druhu – vyrůstá v rodině přistěhovalců ze středoasijského Tádžikistánu ve vsi Legkovo u Vladimiru v centrálním Rusku. Ještě nedávno se jmenoval Rasul, ale přejmenování prosadil děda, který je velikým příznivcem ruského prezidenta.

„Vladimir Putin taky neposlouchal, a to až do sedmé třídy,“ pochvaluje si patriarcha rodu. „Vladimirů je hodně, tisíce, ale Putin je jen jeden!“ vysvětlil, proč pro vnuka zvolil raději prezidentovo příjmení, než křestní jméno.

„Tady jsme zvyklí poslouchat starší. Když dědeček rozhodl, rozhodl správně,“ objasnila matka mladého Putina. Na námitky si netroufl ani Putinův otec. Při narození mu hrozilo, že jeho otec ho pojmenuje Reagan na počest amerického prezidenta. „Naštěstí si to otec nechal od příbuzných rozmluvit. Jinak bychom měli ze syna Putina Rejganoviče Džurajeva,“ řekl listu. Rodiče teď na syna volají tádžicky „milovaný Putine“.

„Nebyl důvod, proč bychom přání rodičů nevyhověli. Pokud víme, je v Rusku první,“ objasnil hladký průběh změny jména na matrice náčelník okresu Igor Peršin. Další malý Putin podle tisku žije až v Egyptě.

Ogoňok připomněl, že v minulosti se už precedens vyskytl. V minulém století novorozenci dostávali jména jako Gagarin a Lenin, tedy příjmení prvního kosmonauta ve vesmíru a vůdce bolševické revoluce. A třeba ruský nositel Nobelovy ceny za fyziku Žores Alfjorov byl pojmenován na počest zavražděného francouzského politika Jeana Jaurèse.

Pokud jde o Putina Džurajeva, ten má prý už životní dráhu jasně načrtnutou: nejprve judo, potom armáda. Ve vesnickém obchodu se zatím prodavačka nad chlapečkem rozplývá: „Sláva, přišel náš Putin. Chceš bonbon?“

„Na jména dalších vnuků se mě neptejte. Nechte se překvapit,“ tvrdí dědeček Rachmon, který nechal dalšího vnuka pojmenovat Šojgu. Jako ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1