Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Svérázný žvýkačkový protest proti Babišovi se stal virálem. Připojují se k němu desetitisíce lidí

Svérázný žvýkačkový protest proti Babišovi se stal virálem. Připojují se k němu desetitisíce lidí

Středeční demonstrace proti jednání Andreje Babiše a Miloše Zemana přilákaly jenom na Václavské náměstí v Praze nejméně 10 tisíc lidí. Ministr financí však protestu nepřikládá větší váhu. V rozhovoru pro Aktuálně.cz uvedl, že stejný počet lidí dalo na Facebooku „lajk“ jeho výroku ze sněmovny. Netrvalo dlouho a na stejné sociální síti se proti Andreji Babišovi zrodil svérázný protest, který získal rychle na popularitě.

„Co se týká demonstrací, to jsou samozřejmě lidi, kteří klasicky demonstrují proti mně. Viděl jsem tam herečku, která je dlouhodobým podporovatelem ODS, a další. Počet lidí odpovídá počtu ‚lajků‘ na můj výrok ve sněmovně. Takže asi tak,“ uvedl Andrej Babiš serveru Aktuálně.cz v reakci na středeční demonstrace, které se vedle Prahy konaly také v Brně a dalších českých městech.

Výrok, na který Andrej Babiš naráží, zní následovně. „Můžete mě i zabít, ale nebudu rezignovat. Neodejdu z politiky.“ K dnešnímu dni získal na Facebooku 17 tisíc lajků.

Na stejné sociální síti se zrodil protest proti údajně neuctivé reakci ministra financí na demonstrace, které se kromě jiného konaly zejména proti jeho jednání. „Je to projev naprosté arogance a opovrhování lidmi, kteří přišli vyjádřit svůj názor,“ došel k závěru Martin Koudelka a zveřejnil na svém profilu žvýkačku, kterou vyfotil na chodníku při čekání na vlak.

„Lajky na Facebooku může dostat kdejaká blbost, třeba žvýkačka. Dokonce si myslím, že obyčejná žvýkačka má šanci na víc lajků, než Andrejovy hlášky. Zkusíme to?“ vyzval ostatní uživatele Facebooku. A ti se k protestu ve velkém připojují. Za necelých čtyřiadvacet hodin jeho status „olajkovalo“ více než 64 tisíc „facebookářů“.  

  

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1