Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Svět má učitele za hrdinu. Studenti, kteří přežili střelbu na Floridě, ale tvrdí, že je nechal střelci napospas

Svět má učitele za hrdinu. Studenti, kteří přežili střelbu na Floridě, ale tvrdí, že je nechal střelci napospas

Učitele matematiky označovala média za hrdinu, který se během útoku na škole v Parklandu duchapřítomně postaral o svoje studenty. Podle svědků se ale celá situace odehrála zcela jinak. Místo toho aby se Jim Gard alespoň pokusil ochránit všechny své studenty, odmítl velkou část z nich pustit do zamčené třídy a nechal je na chodbě napospas střelci.

Na twitteru popsal svůj traumatický zážitek jeden ze studentů. Josh Gallagher už se totiž podle svých slov nemohl dívat na to, jak svět považuje za hrdinu někoho, kdo se zachoval jako úplný zbabělec. Když se spustil požární alarm, učitel se okamžite zamkl v jedné ze tříd jen s několika málo studenty, podle Joshe ale většina dětí zůstala na chodbě a marně se snažila dostat pryč. Gallagherovo svědectví podpořil i jeho spolužák Connor Dietrich. „Osoba, na kterou jsme spoléhali, by nás nechala zemřít, to opravdu není v pořádku,“ napsal na twitter.

Samotný učitel se ale brání tím, že jednal podle závazných pravidel. V případě ohrožení se spolu se studenty ve třídě zamknout musí a navíc podle svých slov netušil, zda se jedná o skutečný útok nebo jen o cvičení.

Gard ale na rozdíl od studentů tvrdí, že žádný křik a bouchání na chodbě neslyšel. Něž definitivně zatarasil dveře od třídy, kde se spolu s šesti dětmi schoval, zkontroloval chodbu, nikoho jiného ale neviděl. „Dveře jsem zamknout musel. To je protokol, nemáme na výběr,“ řekl podle Washington Post.

Masakr na střední škole v Parklandu na jižní Floridě, při němž zahynulo 17 osob, je podle skupiny Everytown for Gun Safety minimálně osmnáctým letošním případem střelby v prostorách školy nebo v jejím okolí v USA. Je to též šestý letošní případ, při němž přišli o život, nebo byli zraněni studenti. Od roku 2013 bylo dosud v USA zaznamenáno 291 případů střelby ve školách, což představuje v průměru zhruba jeden takový incident týdně.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1