Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Svět se děsí, čínská média slaví. Noviny v Pekingu oslavují zabití informátorů americké CIA

Svět se děsí, čínská média slaví. Noviny v Pekingu oslavují zabití informátorů americké CIA

Americký list New York Times o víkendu informoval, že Čína v minulých letech zabila nebo uvěznila několik desítek místních spolupracovníků CIA. Zatímco svět vyjádřil znepokojení, pekingská média slaví. „Pokud se zpráva zakládá na pravdě, tak aplaudujeme čínským protišpionážním aktivitám,“ napsal čínský server Global Times ve svém editorialu pro čínské i anglické vydání. 

„Tleskáme. Nejen že je zpravodajská síť CIA zdevastována, ale Washington vůbec neví, co se stalo a kde se stala chyba,“ uvádí čísnský deník. „Je to drtivé vítězství, které může znamenat, že pokud se USA pokusí svoji špionážní síť v Číně obnovit, může je potkat stejný výsledek,“ píší Global Times.

Americký deník New York Times (NYT) o víkendu přinesl informaci, že čínská vláda nechala v letech 2010 až 2012 uvěznit nebo zabít až dvacet lidí, kteří působili jako informátoři CIA a podařilo se jí tak ochromit činnost této výzvědné agentury v nejlidnatější zemi světa. Podle amerického deníku není jasné, zda Číňané dokázali informátory odhalit díky práci dvojího agenta nebo hackerskému útoku proti CIA. Zničili ale síť informačních zdrojů, jejíž vytvoření trvalo léta. Jeden ze spolupracovníků CIA byl podle tří nejmenovaných zdrojů, na něž se odvolává NYT, zastřelen před vládní budovou.

Podle Global Times je však zpráva o zastřelení spolupracovníka agentury před budovou vlády přehnaná. „Tato část příběhu je vyfabrikovaná, jde o část americké ideologie založené na výmyslech,“ tvrdí deník.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1