Tajemná smrt doktora od jezera hrochů. Herec Šmíd nečekaně zemřel, nikdo neví proč

ČTK, Info.cz

15. 11. 2017 • 19:05

Ve věku 47 let dnes náhle zemřel herec Jaroslav Šmíd známý z titulní role komedie Zdeňka Trošky Doktor od jezera hrochů. Příčina úmrtí není zatím známá. ČTK o tom informoval ředitel Švandova divadla Daniel Hrbek, kde Šmíd působil. Zprávu na svém facebooku potvrdil manažer a producent Janis Sidovský.

„Jaroušku, je mi to moc líto. Vídali jsme se spoustu let, naposledy nedávno ve fitku na Smíchově. Žertoval jsi tenkrát, kdy už konečně budu mít pořádnou figuru. No a teď už nás žádná společná sranda nečeká. Odpočívej v pokoji. Tvůj Janis,“ sdílel mezi prvními Sidovský na sociální síti vzpomínku na zesnulého kamaráda.

Šmíd hrál ve filmech a televizních pořadech většinou vedlejší role, ale v Troškově filmu Doktor od jezera hrochů se proslavil hlavní roli veterináře Čeňka Dobeška. Snímek podle Trošky v kinech vidělo přes půl milionu diváků. „To je strašné, nic jsem netušil, v noci jsem se vrátil ze zahraničí," řekl dnes serveru iDNES Troška.

Stejně jako Troška byl i zesnulý Jaroslav homosexuál. Ke své orientaci se přiznal už v 21 letech.

„Bylo to v roce 1991, kdy slovo ‚homosexualita‘ znělo jako prašivina (svrab) a ten jsem ostatně o pár let později také měl,“ promluvil o náročných životních momentech herec v roce 2013 v rozhovoru pro web Nakluky.cz u příležitosti porotcování na castingu Mr. Gay Czech Republic.

„To je strašný. Hrál jsem s ním tři roky v divadle, super herec, vynikající kamarád, pohodář. Upřímnou soustrast," řekl pro web Expres.cz. Václav Upír Krejčí (62).

Ve Švandově divadle měl Šmíd výraznou roli tlumočníka v inscenaci Kdo je tady ředitel?, podle kolegů je pravidelně rozesmával tím, že závěrečný monolog nikdy neřekl stejně. S Michalem Dlouhým alternoval v roli kouče v komedii Cry baby cry.

Šmíd pocházel z Třebíče, kromě brněnské konzervatoře vystudoval pražskou DAMU. Poté působil v Činoherním studiu v Ústí nad Labem a posléze přešel do nynějšího Švandova divadla. Diváci ho znali i z reklam, třeba ze spotu propagujícího polévku, který pak sám parodoval v televizním satirickém pořadu Česká soda. Objevil se v seriálech Život na zámku, Nemocnice na kraji města po dvaceti letech, Místo nahoře, První republika či V.I.P. vraždy.

SDÍLET