Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tajemný příběh hračky, kterou učitelé nenávidí. Vymyslela fidget spinner nemocná žena, byznysmen, nebo teenageři?

Tajemný příběh hračky, kterou učitelé nenávidí. Vymyslela fidget spinner nemocná žena, byznysmen, nebo teenageři?

Nelze je přehlédnout. Fidget spinnery jsou momentálně všude kolem. Malá rotující hračka zaplavila školy, sportovní kluby, ale také kanceláře. Populární je u dětí i dospělých. Kdo současný fenomén vymyslel? A kdo proslavil?

Ještě před několika týdny bylo vše jasné a fidget spinner měl nezpochybnitelnou autorku. Byla jí Catherine Hettingerová z Floridy trpící nemocí, při níž pacientům ochabují svaly. Právě kvůli ní vyrobila v roce 1993 první kusy. Následně hračku zdokonalila, prodávala na trzích, a dokonce si ji nechala patentovat.

V roce 2005 ale Hettingerové platnost patentu skončila. Na jeho prodloužení neměla dostatek peněz. Když se teď spinnery znovu objevily, přisuzovalo se autorství konceptu právě nemocné ženě z Floridy. Podle patentových právníků oslovených agenturou Bloomberg je ale všechno jinak.

iPhone mezi spinnery

Současné spinnery nemají s Hettingerové původním vynálezem mnoho společného. Vzhled původní hračky, na níž Američanka vybírala peníze na Kickstarteru, totiž připomíná spíše frisbee, než věc, která se aktuálně stala nepřítelem číslo jedna mnohých učitelů.

Větší podobu už lze nalézt u výrobku zvaného Torqbar. Ten v roce 2015 vytvořil spoluzakladatel společnosti MD Engineering Scott McCoskery. K nápadu ho inspirovaly vyčítavé pohledy jeho spolupracovníků, kteří neměli pochopení pro jeho neustále cvakání propiskou během porad.

Antistresová pomůcka ale zprvu mnoho lidí neoslovila. Na její výrobu chtěl McCoskery sehnat peníze kampaní na serveru GoFundMe. Místo kýžených 15 tisíc dolarů (asi 350 tisíc korun) dostal pouhé čtyři tisíce dolarů (zhruba 93 tisíc korun).

Pověřil tedy výkonného ředitele MD Engineering Paula DeHerreru, aby zapracoval na marketingu. „Obchodní stránka je docela ohromující,“ říká McCoskery nyní, kdy má jeho výrobek milionové prodeje. S boomem hračky se z Torqbaru stalo něco na způsob iPhonu mezi spinnery. Na eBay se prodávají klidně i za 400 dolarů (přes devět tisíc korun). Levné fidget spinnery jsou přitom desetkrát levnější.

Milionoví teenageři

Než se ale Torqbaru začalo dařit, vzbudil zájem jiný projekt. Jmenoval se Fidget Cube a vymysleli ho dva teenageři z New Yorku. Cooper Weiss a Allan Maman nasbírali v roce 2016 na Kickstarteru 15 tisíc dolarů za jediný den. Než jim to učitelé pod hrozbou vyhazovu ze školy zakázali, využívali školní 3D tiskárnu a jednotlivé kusy spinnerů prodávali spolužákům.

Nyní si už můžou koupit vlastní 3D tiskárnu. Jen zmíněná kampaň na serveru pro komunitní financování jim vynesla 6,4 milionů dolarů (takřka 150 milionů korun). „Byli jsme první, kdo začal spinnery masově vyrábět a propagovat přes sociální sítě,“ tvrdí Maman.

Také on už ale cítí, že prvotní nadšení pomalu opadá. Zatímco ještě v únoru vydělávala firma i 6 tisíc dolarů za den (140 tisíc korun), nyní spadly zisky na třetinu. Odborníci předpokládají, že další vlna zájmu přijde v období Vánoc. Poté už by měl fenomém spinnerů, navzdory přáním jejich výrobců, definitivně zmizet.