Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tajemství ztraceného kontinentu: Co všechno prozradily vrty do Zélandie?

Tajemství ztraceného kontinentu: Co všechno prozradily vrty do Zélandie?

Kontinent Zélandie, který je téměř celý pod hladinou moře a o kterém odborníci diskutují už asi 20 let, kdysi býval mnohem blíže hladině, než se vědci doposud domnívali. Díky speciálním vrtům vyšlo najevo, že kontinent poskytoval migrační trasy zvířatům i rostlinám.

Jako osmý zemský kontinent Zélandii označil odborný časopis Geological Society of America. Stalo se tak sice až na začátku roku 2017, o jeho uznání už ale vědci uvažovali poměrně dlouho. Zélandie se nachází východně od Austrálie a leží na ní například Nový Zéland, ostrov Norfolk nebo Nová Kaledonie.

Nyní vědci ale sděleli nové poznatky z dvouměsíční expedice, která potvrdila, že na místě se nacházejí fosilie a důkazy o rozsáhlých tektonických pohybech. „Stopy organismů, které žily v mělkých vodách, a z rostlin dokazují, že geografie a klima byly na Zélendii v minulosti zcela odlišné než dnes,“ uvedl podle serveru The Guardian profesor Gerald Dickens.

Výzkumníci provedli vrty na šesti různých místech po celé Zélandii a sesbírali důkazy o tektonických a ekologických změnách za poslední miliony let. „Vrty nám posloužily jako stoje času, umožnilo nám to pohlédnout zpět. Přepisujeme geologickou a tektonickou historii Zélandie,“ řekl Stephen Pekar, který se výzkumu zúčastnil.

Kontinent, který je zhruba stejně velký jako indický subkontinent, se zřejmě od Austrálie a Antarktidy oddělil před 80 miliony let. „Výzkum má velké důsledky pro pochopení vědeckých otázek jako je například ta, jak se vyvíjely organismy v jižním Pacifiku,“ podotkl profesor Sutherland z novozélandské univerzity. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1