Tajné investiční choutky, ochranka za miliony a žádné Ferrari. 6 zajímavostí o šéfovi Facebooku, které jste nevěděli

Michal Benatzky

26. 10. 2017 • 18:20

Majetek Marka Zuckerberga, který pohádkově zbohatl díky sociální síti Facebook, odhaduje časopis Forbes na 74 miliard dolarů. V současnosti je 33letý filantrop pátým nejbohatším člověkem planety. Zpravodajský web Business Insider nyní přinesl detailní pohled na to, jak si rodina Zuckerbergových užívá života.

Vzhledem k jejich jmění nelze říci, že by Mark se svou manželkou Priscillou žili zvlášť okázalým životním stylem. Jak jejich dům, tak také rodinné auto působí docela skromně. A Zuckerbergův civilní styl je známý široko daleko. Co vás ale překvapí?

Mikina s kapucí za tisíce dolarů

Poznávacím znamením Marka Zuckerberga je šedé tričko, případně doplněné mikinou s kapucí. Ačkoliv tyto kousky oblečení působí nanejvýš obyčejně, údajně se jedná o výrobky slavných módních značek a jejich cena může dosahovat několika stovek nebo dokonce tisíc dolarů.

Auto jako pro účetního

Žádné Ferrari ani Porsche. Zuckerberg je pravidelně vídán za volantem aut jako je Honda Fit (zámořská verze Hondy Jazz), Acury TSX nebo klasického hatchbacku od Volskwagenu. Cenovka žádného z těchto automobilů není vyšší, než 30 tisíc dolarů, tedy kolem 650 tisíc korun.

Dům za 150 milionů - v Sillicon Valley průměr

Ani dům, ve kterém manželský pár vychovává dvě dcery, není zrovna symbolem okázalosti. Už od roku 2011 bydlí rodina v domě v kalifornském Palo Altu o výměře 460 metrů čtverečních. Jeho cena činila sedm milionů dolarů (zhruba 150 milionů korun). Ačkoliv může tato částka působit jako vysoká, je nutno si připomenout, že ceny nemovitostí v okolí Sillicon Valley se v milionech dolarů počítají zcela běžně. Technologický inovátor si ale své obydlí patřičně vyladil. Do domu instaloval umělou inteligenci, kterou s oblibou přirovnává k Jarvisovi z filmu Iron Man.

Investice do pozemků

Zuckerberg má ve svém sousedství velké plány. Údajně se chystá skoupit okolní domy a pozemky, které postupně přestaví. Půjde o investici ve výši 30 milionů dolarů. Další nemovitostí ve vlastnictví mladého miliardáře je venkovský dům v San Francisku, který vlastní od roku 2013.

Vedle toho zakladatel Facebooku vlastní i rozlehlé pozemky na Havaji. Nakoupil zde parcely v hodnotě 100 milionů dolarů. Svého času se internetem šířily články, které uváděly, že Zuckerberg kvůli své údajné chamtivosti žaluje původní majitele pozemků. Skutečnost ale byla taková, že k žádné žalobě nedošlo. Právníci pouze věc řešili přes soud kvůli komplikacemi s identifikací majitelů půdy. Díky havajským pravidlům ohledně dědictví byly totiž pozemky rozdrobeny mezi stovky majitelů, kteří o svém vlastnictví mnohdy ani neměli tušení. Zuckerberg tak podle svých slov chtěl zajistit, aby se každému při vyplácení dostalo spravedlivého podílu.

Nákladná ochrana šéfa

Hledisko, které Zuckerberg rozhodně nepodceňuje je bezpečnost. Facebook za ochranu svého šéfa zaplatil za loňský rok pět milionů dolarů. Letos bude toto číslo ještě vyšší. Mark Zuckerberg totiž stále častěji cestuje po Spojených státech, kde se setkává s lidmi. To jen potvrzuje nedávné spekulace o tom, že si připravuje půdu možná i pro budoucí kandidaturu na prezidenta.

99 procent majetku na dobročinnost

Po narození první dcery Max se pátý nejbohatší člověk planety zavázal k tomu, že 99 procent svého bohatství postupně věnuje na dobročinné účely. Přidal se tak k dalším filantropům jako je zakladatel Microsoftu Bill Gates nebo investiční guru Warren Buffett, kteří se rovněž zapojili do výzvy Giving Pledge, jejichž stoupenci slíbili, že potřebným rozdají většinu svého bohatství.

SDÍLET