Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tajné služby USA se snažily opakovaně zabít Castra. Nastražit chtěly otrávený neopren i mušli s bombou

Tajné služby USA se snažily opakovaně zabít Castra. Nastražit chtěly otrávený neopren i mušli s bombou

Americká vláda uvolnila velkou část tajných dokumentů, které se týkají vyšetřování smrti prezidenta Johna F. Kennydyho. Badatelé i konspirátoři z celého světa tak napjatě čekají, zda se dozví pravdu o záhadné smrti prezidenta, kterého vrah zastřelil 22. listopadu 1963 v Texasu. Odtajněné spisy ale neobsahují jen detaily z vyšetřování, ale i bizarní plány americké vlády na odstranění kubánského politika Fidela Castra.

Americká tajná služba CIA plánovala odstranění Castra dlouhodobě a zkoumala způsoby, jak to nenápadně a bez stínu podezření provést. Z dokumentů, které knihovna Národního archivu po 54 letech od vraždy Kennedyho zveřejnila, je zřejmé, že CIA nezavrhovala ani leckteré bizarní způsoby, jak se kubánského politika zbavit.

Jedním z plánů bylo dle listu The Independent podstrčit Castrovi otrávený potápěčský neopren. Ten měl politikovi podstrčit americký právník James B. Donovan, který s ním jednal. Jed měl být tak silný, že by údajně stačilo, aby si jej Castro oblékl jednou a zemřel by. Zároveň chtěli neopren kontaminovat i bakteriemi tuberkulózy. Donovan ale nakonec na plán CIA nekývnul a Castrovi naopak sám daroval naprosto nezávadný potápěčský oděv na znamení přátelství.

Tajné služby dle dokumentů chtěly Castrovy záliby v potápění využít i při dalším plánu. Ten počítal s nastražením obrovské mušle, která by upoutala politikovu pozornost natolik, aby k ní připlaval. V mušli by se ale skrývala výbušnina, která by se odpálila, jakmile by byl Castro dostatečně blízko. I tento plán ale ztroskotal. Tentokrát proto, že Američané nedokázali v karibské oblasti najít dostatečně velkou lasturu, do které by se vešlo potřebné množství trhaviny.

Přestože veřejnost dlouhou spekulovala nad tím, zda se v odstranění prezidenta Kennedyho Kuba nějakým způsobem neangažovala, dle výboru, který se vyšetřováním vraždy zabýval, je to nepravděpodobné. „Komise nevěří, že by se Castro nějak podílel na zabití prezidenta Kennedyho, protože pokud by tato skutečnost vyšla najevo, mohly by to Spojené státy využít jako omluvu pro úplné zničení Kuby. Ten risk za to nestál,“ stojí ve zprávě výboru.

Kennedy byl zastřelen 22. listopadu 1963 při návštěvě Dallasu. Podle oficiálního závěru vyšetřovatelů atentát spáchal Lee Harvey Oswald. Ten byl dva dny po atentátu zastřelen při převozu do věznice Jackem Rubinsteinem, který chtěl údajně pomstít prezidentovu smrt. Léta se ovšem spekuluje, že Oswald byl jen obětním beránkem, jednal na něčí příkaz, nebo měl komplice.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1