Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tajný americký satelit Zuma je nejspíš zničený. Firmy se teď dohadují, kdo za to může

Tajný americký satelit Zuma je nejspíš zničený. Firmy se teď dohadují, kdo za to může

Špionážní satelit americké vlády Zuma, který v noci na pondělí vynesla na oběžnou dráhu firma Elona Muska SpaceX, buď shořel v atmosféře, nebo skončil v troskách v moři. Informují o tom anonymní zdroje agentury Bloomberg. Úřady, které monitorují pohyb satelitů nad Zemí, žádný nový objekt nad našimi hlavami neevidují. 

Tajný vojenský satelit, nejspíše s cenovkou několika miliard dolarů, je podle všeho zničený. Zprávy nejmenovaných zdrojů uvádějí, že se nedokázal oddělit od druhého stupně rakety Falcon 9, která jej měla vynést na oběžnou dráhu. Sám Elon Musk přitom svým zaměstnancům údajně tvrdil, že se jedná o nejdůležitější náklad, který kdy SpaceX do kosmu vynášela.

Ztrátu satelitu uvádějí nejen nejmenované zdroje, ale naznačují ji i úřady. „Žádný nový přírůstek mezi satelity neevidujeme,“ říká pro agenturu Bloomberg Brook DeWalt, tiskový mluvčí amerického Strategického velitelství. Že se tajný vojenský satelit nedostal na oběžnou dráhu tvrdí i dva zdroje, které jsou s případem obeznámeny. Podle nich se rozlomil a zřítil do moře. „Satelit je odepsaný,“ řekl jeden ze zdrojů.

Firmy Northrop Grumman, která satelit vyrobila, i SpaceX, která jej měla vynést do vesmíru, si nyní vzájemně přehazují odpovědnost, na veřejnosti však mlčí. 

Northrop Grumman, která satelit jménem americké vlády do vesmíru vyslala, incident nekomentovala, Pentagon pak odkázal k vyjádření společnosti SpaceX. A z jejího vyjádření vyplývá, že chyba by mohla být u výrobce satelitu a ne u rakety, která jej do vesmíru vynášela.

„Informace o našich misích nekomentujeme, nicméně v současné chvíli to podle dat, která máme k dispozici, vypadá, že výkon rakety Falcon 9 byl standardní,“ uvedl tiskový mluvčí společnosti SpaceX James Gleeson.

Start rakety byl původně plánován na čtvrtek minulého týdne, nakonec byl ale bez vysvětlení přeložen na neděli. Z Mysu Canaveral nakonec odstartovala raketa s nákladem během pondělí, po pěti minutách letu SpaceX přestala o misi kvůli utajení zveřejňovat další informace.

SpaceX v letošním roce plánuje 30 vesmírných misí poté, co jich loni uskutečnila rekordních 18.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1