Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Takhle přece nezním!“ Proč nám vlastní hlas připadá divný?

„Takhle přece nezním!“ Proč nám vlastní hlas připadá divný?

Už jste někdy slyšeli nahrávku vlastního hlasu? Možná se vám stalo, že jste se skoro nemohli poznat a mysleli jste si, že váš hlas je přece ve skutečnosti mnohem hlubší. Důvod je podle expertů z Michiganské univerzity jednoduchý. Vlastní hlas vnímáme díky systému vnitřního ucha jinak, než jak ho slyší naše okolí.

Podle Williama Hartmanna z Michiganské univerzity vlastní hlas vnímáme dvěma způsoby. Jednak jej slyšíme jako hluk okolí. V tom případě jde zvuk skrze naše vnější, střední a vnitřní ucho, kde jej zpracujeme. Pokud ale mluvíme, vnímáme sami také zároveň vibrace našich hlasivek. Jejich chvění způsobuje zvuk, který zpracuje vnitřní ucho. V něm se tak míchají vjemy zvenku a zevnitř těla, které tvoří výsledný dojem. 

„Efekt tohoto dvojího vnímání vlastního hlasu zdůrazňuje hlubší tóny. Proto se nám samotným zdá, že máme hlas mnohem hlubší než ve skutečnosti,“ vysvětluje Hartmann, který se zabývá výzkumem akustiky.

Pokud tedy slyšíme nahrávku svého hlasu, vnímáme ji jen první cestou skrze vnější, střední a vnitřní ucho. Zvuk v takovou chvíli neovlivňuje chvění našich hlasivek, a proto se nám zdá, že „normálně“ zníme jinak.

Přesto se ale stává, že někoho jeho nahraný hlas překvapuje víc, než ostatní. Do hry totiž vstupuje ještě jeden faktor, který může mít na percepci zvuku významný vliv. „Chvění hlasivek zároveň rozvibruje i kosti, které také vydávají vlastní zvuk. Ten se připojí do výsledného mixu vnímání našeho hlasu,“ doplňuje harvardský profesor John. J. Rosowski. Skladba a hustota kostí se u lidí různí. Proto i zvuk, který při mluvení naše kosti vydávají, může vnímání našeho hlasu ovlivnit různě. A to je důvod, proč některým jejich hlas přijde divnější než ostatním.

 

 

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1